Fransız usulü ebeveyn olmak
+ Sonra Oku

Fransız usulü ebeveyn olmak

Aile olma ve saçını süpürge etme edebiyatı hususunda önemli dersler var...

Birkaç yıl önce Amerikalı gazeteci Pamela Druckerman’ın Fransa’da yaşadığı sürede ebeveynliğe dair gözlemlerinden oluşan bir kitap okuyup çok eğlenmiştim. Sonunda sadece çocuğu değil anneyi de düşünen bir felsefeye rastlamış olmaktan pek memnun kaldığımı yazmıştım...

 

O kitap Gün Yayıncılık tarafından Ebrar Güldemler’in tercümesiyle Türkçeleştirildi...  Kitabın bizdeki adı: ‘Bebeğinize Fransız Kalın’. Fransız ebeveynlerin, biz yeni nesil Türk ebeveynlerine özellikle de çocukerkil aile olma ve saçını süpürge etme edebiyatı hususunda verecekleri önemli dersler var... Kitabı okuyunca demek bu iş kendini tükenene kadar kullanmadan da yapılıyormuş hissine kapılabilirsiniz...

 

İşte kitaptan bazı tavsiyeler

 

Yetişkin zamanı önemlidir: Ebeveyn olmanız, başka hiçbir şey olamayacağınız anlamına gelmez. Fransız anne-babalar verecekleri öğütleri geliştirmek ve doğru kelimeleri seçip bunu çocuklarına anlatabilmek için alıştırma yaparlar. Aile zamanı dinamik ve keyiflidir ama yetişkin zamanı da önemlidir ve çocukların buna saygı duymasını sağlamak benmerkezci birer despot olmak yerine onları anlayışlı insanlar olarak büyütmenin ilk adımıdır.

 

Bağımsızlık iyi bir şeydir: Fransız ebeveynler çocuklarını bağımsız olmaları için teşvik ederler. Çocuk parklarında çocuklarının peşinde koşturmaz, ayakkabısını kendi giyebilen bir çocuğa yardım etmek için eğilmez, yaşıtlarıyla tartışan çocuklara hemen karışmaz, çocukları 18 yaşını doldurana kadar koruyucu bir balonun içinde tutulmazlar.

 

Özel yemek yok: Çocuklar, ailesi ne yiyorsa onu yemelidir. Çorbasını, bezelyesini ve her türlü sebze yemeğini tüketen çocuklar daha sağlıklı ve daha az kaprisli büyürler. Üstelik yemek seçmeyen bir çocuk, ebeveynin ekstra zaman ve efor harcamaması için de ideal.

 

Çocuklarınıza çok yüklenmeyin: Fransız ebeveynler bir kurstan diğerine çocuklarını sıkboğaz etmez, bunun yerine birlikte daha çok vakit geçirmeye özen gösterirler. Çünkü aile bireylerinin birbirlerine ayırdıkları zaman çok önemlidir ve hep öyle kalacaktır.

 

Yorum yaz