Gebeliğin 15. haftasında neler oluyor?
+ Sonra Oku

Gebeliğin 15. haftasında neler oluyor?

Bebeğinizin büyüme hızı bu hafta biraz azalıyor

Hamileliğin 15. haftasında bebeğin durumu

Hamileliğin 15. haftasında bebeğin boyu 10 cm, kilosu da 70-72 gr civarında. Bebeğiniz artık neredeyse bir elma büyüklüğünde.

 

Bebeğinizin 15. haftaya kadar hızla büyüyen başı bu haftadan itibaren daha yavaş büyüyecek. Boynu oluştu ve baş hareketleri gözlemlenebiliyor. Derisinin üzerinde oluşmaya başlayan tüylerin yanı sıra başında da çok ince saçlar belirginleşmeye başlıyor. Aynı zamanda tırnakları da oluşmaya başladı.

 

Bebeğim beni duyuyor mu?

15. haftada bebeğinizin iç kulak yapısı oluşmaya başlamıştır, ancak hala duyamıyor. 34. haftadan itibaren bebeğiniz sizi tam anlamıyla duyabilmeye başlayacak.

 

 

15 haftalık bebeğin görüntüsü:

 

Hamileliğin 15. haftasında annedeki değişimler

Hamileliğin 15. haftası, anne adaylarının hala değişken duygu durumları yaşayabildiği bir zamandır. Bu nedenle mümkün olduğunca stresten uzak kalmaya özen göstermek gerekir. Ayrıca yorucu işler ve ağır egzersizler yapmak plasentaya giden kan akımının azalmasına neden olabileceğinden fiziksel yorgunluğa da dikkat edilmelidir.

 

Uzmanların önerisine göre 15 haftalık hamileler gün içinde dinlenirken ayaklarını uzatarak dinlenmeli ve yatarken özellikle sol yan pozisyona dönmelidir. Sol yan pozisyonda rahme giden damarlara bası olmadığından dolayı fetüsün gelişimi bozulmaz. Sırt üstü yatan ve oturur kalkarken ani hareketler yapan gebelerde ani tansiyon düşmeleri, baş dönmeleri yaşanabilir.

 

Bu dönemlerde bacaklarda vanöz damar genişlemeleri başlayıp varislere neden olabilir. Uzun süreli ayakta kalmaktan, ayakları sallandırarak oturmaktan uzak durulmalıdır. Bacaklardaki damar genişlemeleri devam edip, ağrıya neden oluyor ise doktora başvurup, doktorunuzun önerdiği damar cerrahisine başvurmanızda fayda vardır. Çünkü gebelikle birlikte gelişen şikâyetlerde önlem alınmazsa, artma olacaktır.

 

 

 

Bebeğinizin sağlığı için bunları yapmayın
GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Yorum yaz

  • Misafir 2017-05-17 17:15:58

    27 haftalık hamıleyım cınsıyerını bilmiyorum çünkü bizimki çok nazlı galiba göstermedi kendini :)

  • Misafir 2017-03-04 01:16:38

    15 haftada cinsiyeti beli olurmu?

  • Misafir 2017-05-28 23:54:36

    evet oluyor benim 15 haftalik belli oldu