Gebeliğin 18. haftasında neler oluyor?
+ Sonra Oku

Gebeliğin 18. haftasında neler oluyor?

Bu dönemde aşerme, bulantı, kusma, iştahsızlık gibi belirtiler azalır ve hızlı kilo alımı başlayabilir.

Hamileliğin 18. haftasında bebeğin durumu

 

Bu haftada bebeğiniz avucunuza sığacak kadar büyüdü! Yaklaşık 14 cm uzunluğunda ve 200 gr ağırlığında. Yüz şekli belirginleşmiştir ve ilk haftalarda başın yan tarafına doğru gelişen gözleri artık iyice öne gelmiştir. Dış kulakları şekil alır ve kalıcı yerlerine yerleşirler. El ve ayaklarındaki kıvrımlaşmalar da belirginleşir. 

 

İç organlarının gelişimi hala hızla devam ediyor. Bağırsaklarında hücre artıklarından, amniyotik sıvıdan ve sindirim sistemindeki diğer maddelerden oluşan ve 'mekonyum' adı verilen ilk dışkı oluşmaya başlar. Akciğerleri oluştmuştur ancak 35. haftaya kadar ciğerler gelişimini sürdürecektir. 

 

18 haftalık bebeğin görüntüsü:

 

 

Hamileliğin 18. haftasında annedeki değişimler

 

Hamileliğinin 4. ayını tamamlayan anne, bu haftada artık kendini biraz daha rahat hissetmeye başlayabilir. Bulantıların, ve iştahsızlığın azalması beklenir. Ancak buna bağlı olarak da hızlı kilo alımı başlayabilir, bu yüzden özellikle bu haftalarda beslenmeye daha çok dikkat edilmelidir. Ayrıca hızlı kilo alımı bel, sırt ve eklem ağrılarına neden olabileceği gibi, reflü gibi mide şikayetlerini de tetikleyebilir.

 

Bebeğin kemik gelişiminin de ilerlemesiyle birlikte annede kalsiyum ihtiyacı artar. Süt ve süt ürünleri tüketmeye çalışın, eğer süt içermiyorsanız badem sütünü deneyin. Ayrıca yeşil sebzelerde, özellikle karalahana, bakla, pazı ve soğanda da kalsiyum bulunur.

 

 

 

Hamileler için beslenme önerileri
GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yaz

  • Misafir 2016-09-29 15:16:18

    Mrb ben 2aylik evliyim iki kere adet gördüm bu ayda kendimi hamile hissediyorum durduk yere ağlıyorum göğüslerimin üst kısmı sisti yuzumde sivilce çıkıyor çok büyük akintim oluyor sabahları özellikle ayaklarim ellerim buz gibi oluyor birden bire acaba hamilemiyim..?

  • Misafir 2017-06-08 08:17:07

    :d

  • Misafir 2016-07-21 11:37:56

    18.haftalık hamileyim ama fazla hareket etmiyor nadir oluyor normalmi