Gebeliğin 21. haftasında neler oluyor?
+ Sonra Oku

Gebeliğin 21. haftasında neler oluyor?

Artık bebeğiniz sizi duyabiliyor!

Hamileliğin 21. haftasında bebeğiniz

 

Bebeğiniz git gide daha hareketli olmaya başlıyor ve artık sizi duyabiliyor! Minik tekmeler başladığında imkanınız varsa sessizce oturup onu takip etmeyi deneyin. Farklı zamanlardaki hareketlerin benzerliği sizi şaşırttığı kadar eğlendirebilir de.

 

21. haftada bebeğinizin boyu yaklaşık 26 santim, kilosu ise 320-400 gram aralığında. Orta boy bir havuç kadar olduğunu düşünebilirsiniz.

 

21 haftalık bebek görüntüsü:

 

 

 

 

Hamileliğin 21. haftasında annede meydana gelen değişiklikler

 

Karnınız hala o kadar da büyük değil ama siz yine de kendinizi biraz fazla şişmiş gibi hissediyor olabilirsiniz. Endişelenmeyin, vücudunuzda önemli bir değişim gerçekleşiyor. Egzersiz ve dinlenme için kendinize bolca zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

 

 

20. haftadan sonra bazı gebelerin vücutlarındaki yağ oranı arttığından, sivilcelerden şikayet etmeye başlayabilirler. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, doğal ve yumuşak sabunlar/yüz temizleyiciler kullanmayı deneyin ve yüzünüzü her gün mutlaka yıkayın. Eğer makyaj yapıyorsanız yağsız ürünler kullanmaya çalışın. Herhangi bir sivilce kremi kullanmaya karar verirseniz doktorunuza danışmayı unutmayın.

 

 

 

 

Hamileliğin 21. haftasına dair uzman görüşü:

Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehtap Derelioğlu hamileliğin 21. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

 

 • Bebek dış ortamdan gelen sesleri artık rahat olarak duyar. Bu nedenle huzurlu sakin ve mutluluk verici müzikler dönem dönem bebeğe dinletilmelidir. Anne ve baba olarak kısa dönemlerde bebekle konuşmalı ve iletişim içine girilmelidir. Rahat ve huzurlu ortamlarda gebeliğini tamamlayan annelerin bebekleri daha uyumlu ve sakindirler.

 

 • Bebeğin büyümesi ve gelişmesini açısında amnios mayinin büyük önemi vardır. Aynı zamanda amnios mayi tampon görevi de yapar. Bebek anne karnında sıvı ortamında her türlü hareketi rahatlıkla yapmaktadır.

 

 • Plasenta da büyüklük açısından bu dönemde fetüse yakındır. 

 

 • Extremite dediğimiz kol ve bacaklar uzamaya devam etmektedir. Bu dönemde tam boy ölçüsü olarak artık ultrasonografi ekranına sığmamaktadırlar.

 

 • Bebeklerin bu dönemde baş-femur denilen bacak kemiği ve göbek ölçüsü alınarak ortalama kilo hesabı yapılabilir. 

 

 • Aminotik sıvının bebek üzerindeki gelişim ve büyümede önemli fonksiyonları mevcuttur. Bebek aminotik sıvı ortamında rahat olarak hareketlerini yapar. Yutma fonksiyonu ve boşaltım fonksiyonlarının alıştırmalarını bu sıvı sayesinde yapar. Bu nedenle annelerin günlük sıvı alımları çok önemlidir. Günlük yaklaşık 1,5–2 lt sıvı önerilmektedir. Vücut ağırlığının  %55 ve amniyon mayinin %90'ının oluşumunda su varken gebenin sıvı alımına dikkat etmesi gerekmektedir.

 

 

 • Rahmin büyümüş olması artık annenin rahat hareketlerini kısıtlar. Özellikle yatış pozisyonları bu haftalarda önem kazanır. Sırt üstü ve yüz üstü pozisyonlar önerilmez. Özellikle sol yan pozisyonda bebeğe giden kan akımının artması nedeniyle önerilir. Gerekirse anne adaylarının yatarken yastık desteği alması önerilir.

 

 • Anne adaylarında özellikle bu haftalarda değişen hormonların etkisiyle diş etlerinde şişme ve kanama sık sık olur. Vitamin desteği alan ve göz diş bakımına dikkat eden gebelerde devam eden diş eti kanamaları için bir diş hekimine gitmeleri önerilmektedir.

 

 

 

 

Yorum yaz

 • Misafir 2017-05-03 14:01:52

  Bende malesef 8 kilo aldim karnim hamile gibi degil kilo almisim gibi görünüyor sükür bebegim cok hareketli hersey yolunda önemli olanda bu

 • Misafir 2017-04-04 14:49:58

  Hic kilo almadim

 • Misafir 2017-03-27 19:02:43

  1 KİLO ALDIN