Bitkisel protein kaynakları
+ Sonra Oku

Bitkisel protein kaynakları

Özellikle kırmızı ete alternatif olarak yiyebileceğiniz, protein açısından zengin pek çok bitkisel besin var.

Proteini sadece hayvansal ürünlerden alabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Özellikle kırmızı ete alternatif olarak yiyebileceğiniz, protein açısından zengin pek çok besin mevcut.

 

Kuşkonmaz: Hafifçe ızgara edilmiş ve üzerine balsamik sirke dökülmüş olarak yiyebileceğiniz 8 adet kuşkonmaz 3.10 gr protein içeriyor.

 

Karnıbahar: Pekçok kişi karnıbaharın ne kadar faydalı bir sebze olduğunun farkında değil. 250 gr pişmiş karnıbahar 2.30 gr protein ve bir çok vitamin içeriyor. Ayrıca, karnıbahar, brokoli, brüksel lahanası gibi sebzelerin kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu da biliniyor.

 

Kabuklu fıstık: Farkında olmayabilirsiniz ama 29 adet kavrulmuş fıstık 6.72 gr proteine eşit.

 

Yulaf: 250 gram pişmiş yulaf ezmesi 6 gr protein içeriyor. Yulaf ayrıca lif açısından da çok zengin. Kan şekerinin stabilize olmasını sağlayan yulafı kahvaltıda bir muz ve biraz tarçınla birlikte pişirip yiyebilirsiniz.

 

 

Fasulye filizi: Sandöviçlerinizin içinde ya da salatalarınızda kullanabileceğiniz fasülye filizi protein açısından zengin bir besin. 200 gr fasülye filizi çok düşük kalorili olmakla birlikte 3.18 gr protein sahip. İdeal bir diyet besini.

 

Badem: Yemek aralarında atıştırabileceğiniz bir avuç badem hem daha uzun süre tok kalmanızı hem de 6.05 gr protein almanızı sağlıyor.

 

Ispanak: Herkes ıspanağın demir açısından zengin olduğunu bilir. Bunun yanı sıra 250 gr pişmiş ıspanak 5.40 gr protein içeriyor. Ispanak beyin, cilt, göz ve kemikler için de çok faydalı.

 

Brokoli: Karnıbaharla aynı aileden gelen brokoli sağlık açısından en faydalı sebzelerden biri. Kansere karşı koruyucu ve tümörleri küçültücü özelliğe sahip olduğu biliniyor. Ayrıca, 250 gr pişmiş karnıbahar 5.80 gr protein içermekte.

 

Yorum yaz

  • Misafir 2016-12-28 21:56:27

    Neyin kafasını yaşıyon sen kardeşim Allah (C.c) o hayvanları bizim için yaratmış etinden sütden faydalanalım diye Allah'a kurban edelim diyemyaratmış.

  • Misafir 2016-05-01 18:54:46

    bi zahmen bitkisel proteinle hayvansal proteinin farkınıda yazsanızda insanlar 8 tane kuskonmaz yiyip et yemis gibi protein aldigini zannetmese.

  • Misafir 2016-04-02 06:06:40

    yaaa onlar bizim icin yarattı rabbim neyin kafasini yasiyosunuz