Propolisi ne kadar tanıyoruz?
+ Sonra Oku

Propolisi ne kadar tanıyoruz?

Balı hepimiz biliyoruz. Peki, kovandan gelen değerli bir başka ürün olan propolisi ne kadar tanıyoruz?

Propolis dünyada bilinen en güçlü antioksidanlar arasında yer alıyor. Propolisi sağlığa olan yararlarını saymakla bitiremeyeceğimiz, doğanın değerli bir armağanı olarak da niteleyebiliriz.

 

Birçok ülkede yapılan araştırmaların ortaya çıkardığı sonuçlar, propolisin sağlık üzerindeki olumlu etkileri olduğunu kanıtlıyor. Dahası arı ürünlerinin birçok hastalığı önlediği de çarpıcı bir gerçek olarak önem kazanıyor.

 

BEE'O markasının kurucusu Gıda Mühendisi Aslı Elif Tanuğur ile Girişimcilik hikayesini ve BEE'O markasını konuştuk.

 

 

Propolis nedir?

Propolis: arıların, bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından kovandaki mikropları yok etmek amacıyla kullanılır. Propolis ile kovanın sterilizasyonunu sağlayan arılar, kovandaki delik ve çatlakları propolis ile kapatırlar. Arılar petek gözlerini dahi propolis ile sıvar, ardından üzerine balını, arı sütünü, yavrusunu koyar. Böylece ürünlerin kovanda bozulmadan saklanması sağlanır. Hatta arılar kovan girişine dahi propolis sürerler ve propolise basarak kovana girerler böylece kovanlarını sterilize etmiş olurlar.

 

 

Propolisin antioksidan etkisi nar suyu ile karşılaştırdığında, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, doğru işlendiği takdirde insan vücudunda da aynı etkileri gösterir. Virüs ve bakterileri yok ederek bağışıklığın doğal fonksiyonunu destekleyerek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Propolis düzenli tüketildiğinde doğal yollarla bağışıklığı destekleyerek hastalanma sıklığının azalmasına da yardımcı olur.

 

Bunun yanı sıra propolisin solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu ve kansere karşı etkilerinin de olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuştur. Ayrıca, yapılan bilimsel çalışmalar ile vücutta sağlıklı ve canlı hücre sayısını artırmaya yardımcı olduğu da gösterilmiştir.

 

Propolis nasıl tüketilir?

Propolis ham iken, içerisinde balmumu ve diğer reçinemsi maddelerle karışık halde bulunur. Propolisin %50’den fazlası reçinemsi maddelerden yani antioksidan bileşenlerden oluşur. Kalan kısmının da büyük bir bölümünü balmumu oluşturur. Bu haliyle vücudumuz propolisi yalnızca %2 oranında sindirebilir. Dolayısıyla propolisin biyoyararlılığını artırmak ve insan tüketimine uygun hale getirmek gereklidir. Bunun için mutlaka uzmanlar tarafından uygun koşullarda ekstraksiyon yani özütleme işlemi yapılmalıdır.

 

Balmumunda kalıntı riski bulunuyor. Arı ilaçları daha çok yağda çözünür özellikte olduğundan balmumunda birikiyor. Bu sebeple propolisin balmumu ile karışık halde tüketilmesi kalıntı riski açısından da uygun değil. Özütleme aşamasında propolisin içerisindeki balmumu ve diğer safsızlıklar ayrıştırılmalı ve ona antimikrobiyal, antioksidan vb. özellik kazandıran yararlı bileşenler ekstrakte edilmelidir. Uygun koşullarda işlenmediği takdirde propolisin biyolojik aktivitesi ve etkilerinden bahsetmek söz konusu değil. Dolayısıyla propolis oldukça hassas bir konu…

 

Gerçek propolis nasıl anlaşılır?

Gerçek propolisi analiz yapmadan ayırt etmek mümkün değil maalesef. Ülkemize propolis çoğunlukla Çin’den ithal ediliyor. Çin’den gelen ürünler saf değil. Çin propolislerine ağaçların yaprak, sap ve tomurcukları toz haline getirilerek katılabiliyor. Ayrıca, maltodekstrin, silikon dioksit, çeşitli boyar maddeler gibi dolgu ve katkı maddeleri ile propolisi çoğaltabiliyorlar. Ülkemizde propolisle ilgili yasal bir standart olmayışı sebebiyle ne yazık ki bunun kontrolü etkin bir şekilde yapılamıyor.

 

Kovandan gelen bir diğer önemli ürün, arı sütü… Peki, arı sütü nedir?

Arı sütü arılar tarafından üretilen, propolis ve baldan tamamen farklı bir arı ürünü. Arı sütü anne sütü gibi aslında… Arılar bu ürünü, yavru arıları beslemek için kendi vücutlarından salgılar. Arı sütü aynı zamanda kovandaki kraliçe arının yaşam boyu kullandığı besin maddesidir. Kovandaki işçi arılar yalnızca 45 gün yaşarken; hayatı boyunca arı sütü ile beslenen kraliçe arı 5-7 yıl arası yaşayabilmektedir. Buradan arı sütünün etkilerini çıkarmak mümkün… Arı sütü, doğal bir enerji ve zindelik kaynağı gibi düşünülebilir. Yapılan bilimsel çalışmalarda düzenli arı sütü tüketiminin çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişmeyi desteklemeye, beyin aktivitesini geliştirmeye, performans ve zindeliği artırmaya yardımcı olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca, ciltte kolajen sentezini artırmaya yardımcı, bunun yanı sıra kadınlarda yumurta sayısı, erkeklerde de sperm kalitesini artırarak doğurganlık üzerine etkilerinin bulunduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuştur.

 

Ham bal nedir?

Ham bal, kovandan çıktığı haliyle tüketime sunulan doğal baldır; pastörize ve filtre edilmemiştir. Pastörizasyon, yani yüksek sıcaklıklara ısıtma işlemi, balın içerisindeki bazı enzimlerin ve fenolik ve flavonoid yapıdaki bazı değerli bileşenlerin azalmasına neden olur; filtrasyon ise balın içerisindeki polenlerin azalmasına neden olur. Ham bal, pastörize ve polenleri tutacak şekilde filtre edilmediğinden besin içeriği tüm doğallığıyla korunur. Burada bir noktanın altını çizmek gerekiyor. Ham bal, yüksek sıcaklıklara ısıtılmadığından kristallenme yani şekerlenme görülebilir. Balın şekerlenmesi tamamen doğal bir olaydır. Şekerlenmiş balın tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 

Ülkemizin sözleşmeli arıcılık modeliyle üretilmiş inovasyon ödüllü ilk ve tek yerli propolisi

 

 

 

 

 

BEEO’nun kuruluş hikayesi

Beeo’nun kurucularından Aslı Elif Tanuğur, İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden 1996 yılında mezun oldu ve 2000-2013 yılları arasında bal sektöründeki firmalardan birinde Ar-Ge ve Kalite Direktörü olarak görev yaptı. Bu arada yüksek lisans öğrenimini İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Görevi süresince pek çok ulusal ve uluslararası proje gerçekleştirdi. Yönettiği projeler, TÜBİTAK-TEYDEB, İstanbul Ticaret Odası ve Eurowards Türkiye tarafından da ödüllendirildi.

 

Aslı Elif Tanuğur

 

Aslı Elif Tanuğur, oğlunda yaşadığı bağışıklık sorunu dolayısıyla propolis ve arı sütü ile tanıştı. Propolisin ülkemizde üretilmediğini ve Çin’den geldiğini öğrenince öncelikle oğlu için kendisi üretmeye karar verdi. 6 ay kendi ürettiği propolis özütü ve arı sütünü kullandıktan sonra bu ürünleri tüm annelere ulaştırma hayaliyle yola çıktı. Türkiye’de daha önce üretilmeyen propolisi yine Türkiye’de ilk kez “Sözleşmeli Arıcılık” modeli ile üretmek ve proses yöntemini geliştirerek insan tüketimine uygun hale getirmek için Taylan Samancı ve Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu ile birlikte 2013 yılında KOSGEB destekli Ar-Ge projesiyle firmasını İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’te kurdu.

 

Neden Bee’o?

BEE’O, 2013 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent'te gerçekleştirdiği Ar-Ge projesiyle propolisi insan tüketimine uygun hale getirerek içerisindeki antioksidan maddelerin maksimum düzeyde elde edilmesini sağlayacak özütleme yöntemini geliştirdi. Propolis için geliştirdiği özütleme yöntemiyle TÜBİTAK TTGV TÜSİAD 2016 İnovasyon ödülüne layık görüldü.

 

 

Sözleşmeli Arıcılık modeliyle doğrudan arıcılardan temin ettiği ürünlerinin analizlerini İstanbul Teknik Üniversitesi'nde yer alan laboratuvarlarında yapıyor ve kovandan sofraya prensibiyle yurt içinde BEE'O UP, yurt dışında BEE&YOU markasıyla doğal besin içeriği ve biyolojik aktivitelerini koruyarak tüketicilerine sunmaya devam ediyor. Amerika, Kore, Almanya, Hollanda, Suudi Arabistan ve Pakistan’a ürünlerini ihraç ediyor. Anadolu propolisini bir dünya markası yapma yolunda emin adımlarla ilerliyor...

 

Türkiye’de ilk defa “sözleşmeli arıcılık” modeli ile arı ürünleri üretimi

Türkiye’de ilk defa BEE’O tarafından hayata geçirilen “Sözleşmeli Arıcılık” modeliyle doğrudan arıcılarla sözleşme imzalanıyor ve kovandan sofraya izlenebilir arı ürünleri üretimi gerçekleştiriliyor. Bu model ile, uzman ekipte yer alan ziraat mühendisleri kontrolünde, ülkemizin farklı bölgelerinde yer alan arıcılarla sözleşmeler imzalanıyor, kovandan itibaren doğru arıcılık uygulamalarının hedeflendiği bir iş modeliyle hareket ediliyor. Ürünler doğrudan arıcılardan temin ediliyor ve kontrollü koşullarda üretim yapılması sağlanıyor, arıcılara yerinde eğitimler veriliyor. Bee’o, Türkiye genelinde şu anda 500 sözleşmeli arıcı ve yaklaşık 100.000 arı kovanı ile çalışmalarına devam ediyor. Ürünlerin analizlerini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yer alan laboratuvarlarında yapıyor ve tüketicilerine kovandan sofraya izlenebilir, doğal besin içeriği korunmuş ürünler sunuyor.

 

Sosyal sorumluluk projesi

Ayrıca yürüttüğü Sosyal Sorumluluk projesi kapsamında, sattığı her ürünün 1 TL’sini arıcılara daha modern ekipmanlarla üretim yapmaları ve arıcılığın sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak için bir fonda topluyor. Uyguladığı Sözleşmeli Model ile her bir arıcının ürettiği ürünleri kesin olarak hangi rakamdan alacağının taahhütünü vererek bu şekilde “Adil Ticaret” sağlıyor. Tüm bunlar uyguladığı, iyi arıcılık uygulamalarının sağlanabilmesi için yegâne tek yöntem olan Sözleşmeli Arıcılık Modelinin sürdürülebilir olmasını ve hem arıcıların hem de üreticinin güven içerisinde karşılıklı bir çalışma hayatı yürütebilmesini olanaklı kılıyor.

 

Bu ürünleri nasıl tüketmeliyiz?

Ürün portföyünde propolis damla, propolis arı sütü ham bal içeren karışımlar ve propolisli ballı çerezli (keçiboynuzlu, antep fıstıklı, kakao-fındıklı) karışımları ayrıca eczanelere özel yüksek propolis ve arı sütü içerikli Bee’o Up ürünleri yer alıyor. 2 çeşit propolis damla ürünü mevcut; Propolis Damla ve Suda Çözünür Propolis Damla. Propolis damla suda çözünür özellikte değildir. Bu yüzden, bal, yoğurt, pekmez veya bir parça ekmeğin üzerine damlatılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 

 

 

Suda Çözünür Propolis Damla ise suda çözünür özelliğinden dolayı doğrudan su, süt,meyve suyu vb. içeceklere damlatarak tüketilebilir. Her iki damla için de yetişkinlerin günde 20 damla, çocukların günde 10 damla tüketilmesi öneriliyor.

 

 

 

 

 

 

 

Propolis arı sütü ve ham bal içeren sürülebilir formdaki ürünlerin ise günde 1 tatlı kaşığı tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Hem çocuklar hem de yetişkinler için formları mevcut. Bu ürünler doğrudan tüketilebileceği gibi ılık süt, yoğurt vb. gıdalara karıştırılarak da tüketilebiliyor. Ayrıca, hem doğal hem de lezzetli, çocukların günlük propolis ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı çerezli ürünler mevcut.

 

Bunlar arasında, keçi boynuzlu, antep fıstıklı, kakao fındıklı ürünler yer alıyor. Özellikle kahvaltılarda tükettiğimiz çikolatalı, fındıklı sürülebilirkarışımlara alternatif ilave yağ, şeker, koruyucu katkı maddesi içermeyen hem doğal hem de lezzetli ürünler. İçerisinde şeker yerine bal; yapay koruyucular yerine propolis var. İçeriğindeki propolisle ürünlerin raf ömrü boyunca bozulmadan kalması sağlanıyor. Bu ürünlerden, yetişkinler 3 tatlı kaşığı, çocuklar 2 tatlı kaşığı tüketerek günlük antioksidan ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olabilir.

 

Ulusal ve Uluslararası 13 Farklı Ödül!

Beeo'nun hem sektörel hem de akademik bilgi birikime sahip arı ürünleri alanında uzman bir kadrosu var. Kurulduğu günden bu yana biri Amerika biri Avrupa’da olmak üzere ulusal ve uluslararası 13 farklı ödüle layık görüldü.

 

Tüm Ödüller:

Borsa İstanbul Özel Pazar – 2014 En Hızlı Büyüyen Kobi Ödülü

İTÜ Arı Teknokent – 2015 BEETECH Ödülü

TÜBİTAK TTGV TÜSİAD – 2016 İnovasyon Ödülü

KAGİDER, Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi – 2016 Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Ödülü

Avrupa Birliği – 2016 Eco Efficiency Ödülü

Amerika Sofi Ödülleri – 2017 Gurme Özel Ürünler İnovasyon Ödülü

Türkiye İhracatçılar Meclisi – 2017 E-İhracat Şampiyonu

Design Turkey – 2017 Tasarım Ödülü

Türkiye Girişimcilik Zirvesi – 2017 E-Ticaret Ödülü

Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği – 2017 Türkiye’nin En Başarılı 10 Genci Ödülü

Türkiye İhracatçılar Meclisi – 2017 Türkiye İnovasyon Ligi (İnovaLİG) Ödülü

ELELE Avon Kadın Ödülleri – 2018 Yılın Girişimcisi Ödülü

KOSGEB – 2018 İnovatif Girişimcilik Ödülü

 

 

Yorum yaz