1923'den beri değişen kız ve erkek bebek isimleri
+ Sonra Oku

Çocuklara verilen isimlerde büyük değişim yaşanıyor

1923-2017 yılları arasında bebeklere verilen isimlerle ilgili bir çalışma yapıldı. Günümüzde çocuklara verilen isimlerde büyük değişim yaşanıyor.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye'de en çok kullanılan isim ve soyadlarını kamuoyu ile paylaştı. 1923'lü yıllarda revaçta olan Fatma, Ayşe, Şerife, Hanife, Hayriye, Havva ve Zeliha'nın yerini şimdilerde Ecrin, Yağmur, Nehir, Eylül, Defne, Azra, Nisanur, Miray ve Belinay aldı. Erkeklerde ise Mustafa, Mehmet Kemal, Ramazan, Recep'in yerine Miraç, Emir, Kerem, Yiğit, Eymen, Çınar ve Umut tercih ediliyor.

 

1923 ile 1930 arasında Türkiye'de en çok kullanılan 20 kadın ismi ise şunlar:

Fatma, Ayşe, Emine, Hatice, Zeynep, Şerife, Hanife, Meryem, Sultan, Zehra, Havva, Hayriye, Cemile, Zeliha, Elif, Gülsüm, Naciye, Hava ve Fadime.

 

1923-1930 yıllarında revaçtaki erkek isimleri şöyle:

Mehmet, Mustafa, Ahmet, Ali, Hüseyin, Hasan, İbrahim, İsmail, Osman, Halil, Süleyman, Yusuf, Ömer, Abdullah, Mahmut, Salih, Kemal, Ramazan, Recep, Mehmet Ali.

 

1950'nin ilk 10'u - Kız

1.Fatma
2.Ayşe
3.Emine
4.Hatice
5.Zeynep 
6.Şerife
7.Sultan
8.Meryem
9.Hanife
10.Fadime

 

1950'nin ilk 10'u - Erkek

1.Mehmet
2.Mustafa
3.Ahmet
4.Ali
5.Hüseyin
6.Hasan
7.İsmail
8.İbrahim
9.Osman
10.Halil

 

1980 askeri darbe döneminde kız çocuklarına verilen isimler ise şöyle sıralandı:

Hülya, Dilek, Filiz, Yasemin, Songül, Özlem, Arzu ve Aynur.

 

1980 darbe döneminde revaçta olan erkek çocuk isimler ise şunlar:

Mehmet, Mustafa, Murat, Ahmet, Ali, Hüseyin, Hasan, İbrahim, İsmail, Hakan, Ramazan, Bülent, Osman, Ömer, Serkan, Yusuf, Fatih, Metin, Adem ve Erkan.

 

En çok 'Yılmaz' soyadını kullanıyoruz

Genel Müdürlüğün istatistiklerine göre, en çok kullanılan soyadları listesinde ise Yılmaz, Kaya, Demir, Şahin ve Çelik ilk 5 sırada yer aldı. En çok kullanılan diğer 15 soyadı ise ise şöyle sıralandı: Yıldız, Yıldırım, Öztürk, Aydın, Özdemir, Arslan, Doğan, Kılıç, Aslan, Çetin,Kara, Koç, Kurt, Özkan, Şimşek.

 

 

İstanbul ve Ankara’da en popüler Zeynep ve Eymen …

Türkiye’nin nüfus bakımından en büyük üç ilinden İstanbul'da, en çok tercih edilen isimlerden kız bebeklerde ilk sırada Zeynep ismi yer alırken bu isimi sırasıyla Elif, Defne, Hiranur ve Ebrar’ın takip ettiği görüldü. İstanbul’da erkek bebeklerde ise en popüler isim olan Eymen’den sonra en çok tercih edilen isimler sırasıyla Ömer, Yusuf, Ömer Asaf ve Emir olarak tespit edildi. Türkiye'nin ikinci büyük şehri olan Ankara'da, kız bebeklerde Zeynep’ten sonra en çok tercih edilen isimler sırasıyla Elif, Defne, Miray ve Ebrar oldu. Erkek bebeklerde ise Eymen’den sonra en çok tercih edilen isimlerin sırasıyla Yusuf, Ömer, Emir ve Çınar olduğu anlaşıldı.

 

İzmir’in tercihi Defne ve Eymen …

Nüfus büyüklüğünde üçüncü sırada yer alan İzmir'de ise, kız bebeklerde ilk sırada yer alan Defne’den sonra en çok tercih edilen isimler sırasıyla Zeynep, Elif, Eylül ve Duru oldu. Erkek bebeklerde ise ilk tercih olan Eymen’den sonra yeni doğan bebeklere en çok verilen isimlerin sırasıyla Emir, Çınar, Yusuf ve Deniz olduğu tespit edildi.

 

2017'nin ilk 10 kız ismi

Zeynep

Elif

Defne

Hiranur

Ebrar

Eylül

Miray

Zehra

Ecrin

Azra

 

Ecrin bilmecesi

Diyanet’in “Bu ismi koymayın, ‘Allah’ın hediyesi’ değil, ‘ücret’ anlamına geliyor” demesine rağmen Ecrin ismi, son 5 yılda hep ilk 10’un içinde yer aldı.

 

2017'nin ilk 10 erkek ismi

Yusuf

Eymen

Ömer

Emir

Miraç

Mustafa

Ahmet

Berat

Ömer Asaf

Mehmet

 

İsim rehberi için tıklayın! 

 

Yorum yaz

  • Misafir 2016-04-20 21:56:46

    aynen benimkide yok

  • Misafir 2015-05-20 13:28:07

    benim ismim niye yok ki......

  • Misafir 2018-04-25 23:17:22

    evet beni̇mde i̇smi̇m yok beni̇m i̇smi̇m sude