Gördüm, duydum, haydi çözelim
+ Sonra Oku

Gördüm, duydum, haydi çözelim

Üç maymun oynamak nedir hepimiz biliriz. Görmedim, duymadım, bilmiyorum. Genelde hiçbir şeye karışmamak, bulaşmamak, yorum yapmamak şeklindedir. Çoğu kişi ilişkileri için kullanır taktik der, çoğu kişi evliliğinde kullanır. Evliliğini koruduğunu düşünür. Bazıları genelde iş yeri sosyal ortamlarda kullanır. Yani kişiden kişiye göre değişir. Biz buna bazen işe yarar taktik olarak bakarız. Ama her zaman mı bunu oynamalıyız, her zaman mı işe yarar? İşte orası tartışılır. Bazen de istenilen sonucu vermez.

 

Genelde evlilikte kullanılır bu üç maymun. Evlilikte yaşanılan kavga ve çatışmaları ortadan kaldırdığı bilinir. Yani bazen hataları görmemek, yüze vurmamak, konuşmamak huzur getirir inancı var. Uyumun ve huzurun tekniği mi üç maymun yoksa enayiliğin mi bilinmez. Mesela bazı insanların doğasında yok üç maymun oynamak… Özellikle kadınların. Direk kavga çıkarıyorlar, yüze vuruyorlar ve günlerce de küs kalabiliyorlar. Kimi kadın ise “Tamam canım” diyerek ört pas ediyor olayı. Hadi bir kere ettin iki kere ettin, bu tekrarlanınca ne olacak? Sürekli üç maymun mu oynanacak? O zaman da insanın kendine güveni kalmıyor. Aldatmalar karşısında da üç maymun oynayanlar var ama ben hiç ama hiç doğru bulmuyorum. Ne yani eşinin, sevgilisinin aldattığını öğrenip, görmeyelim duymayalım mı? Bu 40 yılda bir belki yapılabilir ama tekrarladığı zaman üç maymun tekniği işlemez. Bu kimsenin doğasında yok, bunu kabullenmek belki kendi ayakları üzerinde duramayan insanların işi olabilir ki o bile sıkıntı yaratır. 

 

Evliler üç maymunu oynasın ama her durumda değil. Ufak krizleri huzura döndürmek için mesela ya da arada karşımızdakini kırmamak için. Fazlası ileride depresyon ve sıkıntı yaratır ve farkında olmadan insanı yorar. Bazı ufak krizlere karşı arada oynamak doğru huzur ve barış açısından ama karakteri zedeleyecek gururu ayaklar altına alacak kadar üç maymun tekniğinden faydalanmak ileride farkında olmadan zarar açar…

 

O zaman arada sırada, görmedim, duymadım yerine gördüm, duydum hadi çözelim tekniği kullanmak şart…

 

Zeynep Erkmen Açıkbaş

Yorum yaz