Doğumu doğal yöntemlerle başlatmak
+ Sonra Oku

Doğumu doğal yöntemlerle başlatmak

Hem siz hem bebeğiniz doğuma hazırsanız bu doğal yöntemler işinize yarayacaktır.

Hamilelik, söylenegelenin aksine 9 ay değil ortalama 40 hafta sürer. Doğumun gerçekleşmesi beklenen aralık 38. ve 42. gebelik haftaları arasıdır. Hamileliğin en zahmetli kısmı bu son haftalarda olduğu için anne adayları bu süreçte sabırsızlanmaya başlarlar. Bebeğin bir an önce göbekten kucağa terfi etmesini arzularlar.

 

Hem bu sabırsızlanmanın hem de tıp camiasında doğumu kendi haline bırakma alışkanlığının olmamasının etkisiyle birçok anne adayı 40. hafta civarında doğumunun suni yöntemlerle başlatılmasına razı oluyor. Oysa bebek tam da gelmesi gereken günde gelir çoğunlukla; ne erken ne de geç.

 

Doğma vakti gelmiş bir bebeğin gelişini hızlandırmanın bazı doğal yöntemleri de var elbette. Eğer hem siz hem bebeğiniz doğuma hazırsanız doğal yöntemler işinize yarayacaktır. Eğer henüz hazır değilseniz ne kadar uğraşsanız da doğum başlamayacaktır.

 

 

Doğal yöntemlerden bazıları şöyle:

Gevşeyin: Eğer gergin ve endişeliyseniz ya da doğumu kafanıza çok takmışsanız doğumun başlaması gecikebilir. Gevşemeye çalışın. Meditasyon yapın, uyuyun, vücudunuza güvenin.

 

Doğru noktaların uyarılması: Akupunktur, akupressure gibi teknikler vücudun doğru noktalarını hedef alarak sizi doğuma hazırlamaya yardımcı olabilirler. Hamileler için yapılan özel masajlar ve aromaterapi, özellikle de adaçayı kokusu gevşemeniz için birebirdir.

 

Son yalnız saatlerinizin keyfini çıkarın: Eğer doğumunuz gecikmişse kendinize özel bir şeyler yapın. Manikür yaptırın, yemeğe çıkın, güzel bir film seyredin, iyi vakit geçirmeye bakın. Uzun ve ılık bir banyo yaparak vücudunuzu gevşetin. Bebeğiniz doğduktan sonra bir süre bunlara vaktiniz kalmayacak.

 

Yürümek, merdiven çıkmak ve pilates topu: Yürüyüşe çıkın. Eğer kasılmalar başladığı halde doğum başlamamışsa yürümek doğumun başlamasını hızlandıracaktır. Bebeğin doğum pozisyonuna gelmesine de yardımcı olan yürüyüş, kasılmalar başladığında da sizi rahatlatacaktır. Benzer şekilde merdiven çıkmak da hem bebeğin doğru pozisyonu almasına hem de kasılmaların başlamasına yardımcı olur. Bunların dışında pilates topunun üzerinde vakit geçmek, topa oturup minik minik zıplamak, kalçanızla daireler çizmek de faydalıdır.  

 

Seks: Seks, doğumu başlatmak için bilinen en doğal ve etkili yöntemlerden biridir. Spermde bulunan prostagladin hormonu doğumu tetikler. Göğüslerinizin uyarılması ya da üzerlerine ılık havlu konulması, vücudunuzun oksitosin salgılamasına neden olur.

 

Yardımcı gıdalar: Söylenen o ki hurma ya da ananas yemek doğumu başlatmaya yardımcı olabiliyor. İkisinin de yan etkisi yok. İstediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Ahududu yaprağı çayı, doğum kasılmalarının başlamasına, doğumdan sonra da rahmin toparlanmasına yardım eder.

 

Dikkat!

  • Bu yöntemler her zaman, her kadında işe yaramayabilir.
  • Vücudunuzda doğuma dair belirtiler varsa, doğal yöntemler daha iyi sonuç verir.
  • Hamileliğinizin 39-40 haftasından önce bu yöntemleri uygulamaya başlamamalısınız.
  • Doğal yöntemlerin de riskleri olabilir, uygulamadan önce doktorunuza danışın.

 

Yazı: Damla Çeliktaban

 

Gebeliğin hangi haftasında neler olur?
GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yaz

  • Misafir 2020-01-29 13:08:04

    Son haftada insanın gezmeye halı oluyor sanki tadını çıkarın diyenler saçmalıyor. Ayrıca cinsel ilişkide son hafta çok tehlikeli. Gebelik gecirmeyenler anlamıyor tabi.