Doğumu bir balonla anlamak!
+ Sonra Oku

Doğumu bir balonla anlamak!

Amerikalı doğuma hazırlık eğitmeni Teri Shilling, doğum kasılmalarının ve rahim ağzının açılmasının nasıl olduğunu basitçe bir balon ve pinpon topu kullanarak anlattı.

Doğuma hazırlık eğitimlerinin vazgeçilmez parçası olan ‘Doğum nasıl olur?’ kısmı için eğitmenler, çeşitli canlandırma yöntemleri kullanarak bebek bekleyen anne ve babaların aklındaki soruları gidermeye çalışırlar. Amerikalı doula, doğuma hazırlık eğitmeni ve emzirme danışmanı Teri Shilling, yayınladığı videoda yalnızca bir pinpon topu ve bir balon kullanarak doğumun nasıl gerçekleştiğini mükemmel bir şekilde anlatmanın yolunu buldu.

 

Youtube’da yayınlanan ve kısa sürede sosyal medyada da binlerce kez paylaşılarak izlenme rekoru kıran videoda Shilling, hamileliğin son haftalarında başlayan ve hazırlık kasılmaları olarak bilinen ‘Braxton-Hicks’ kasılmalarının nasıl olduğundan başlayarak, doğum sancısı olarak bilinen doğum kasılmalarının ilerleyişini, bu kasılmaların rahim ağzını nasıl inceltip genişleterek bebeğin dışarı çıkmasını mümkün kıldığını esprili bir dille anlatıyor.

 

 

Shilling’in anlattığına göre Braxton-Hicks kasılmaları, rahmin iki yanında olacak şekilde gerçekleşiyor ve rahim ağzını pek etkilemiyor. Ancak doğum kasılmaları, rahmin üst kısmındaki kaslarda başlayarak, bebeği aşağı doğru itmeye başlıyor ve bebeğin başı rahim ağzına doğru indikçe, rahim ağzı yumuşayarak açılmaya başlıyor. Pinpon topunun bulunduğu ve ‘rahim ağzı’ olarak anlatılan balonun ağzı da, tıpkı rahim gibi incelip açılmaya başlıyor. Kasılmalar yeterli sıklığa geldiğinde ise, rahim ağzı tamamen açılarak bebeğin dışarı çıkması mümkün olabiliyor.

 

Sosyal medyada 60 binden fazla kişinin izlediği videonun ne yazık ki Türkçe altyazısı bulunmuyor, ancak İngilizce bilmiyorsanız bile, Teri Shilling’in hareketlerini takip ederek bir balon ve bir pinpon topu ile doğumun nasıl anlatıldığını kolaylıkla takip edebilirsiniz!

 

 

Yorum yaz

  • Misafir 2017-11-15 08:16:37

    evet ama ameliyat gerekir

  • Misafir 2017-11-09 13:32:33

    Doğum yapmadan kordon baglatilirmi acaba