Doğum sonrası makat hastalıklarına karşı dikkat!
+ Sonra Oku

Doğum sonrası makat hastalıklarına karşı dikkat!

Hamilelik dönemi her anne adayı için önemli ve uzun bir süreçtir. 40 haftaya yakın bir süre hamilelik dönemi yaşayan anne doğum sonrası rahatlayacağını düşünse de doğum sonrasında da birtakım rahatsızlıklar yaşayabilir. Elbette ki doğum sonrası yaşanan rahatsızlıklar her anne adayı için geçerli değildir. Fakat dikkatli olarak ve gerekli önlemleri alarak yaşayabileceğiniz bütün problemlerin ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer bir anne adayıysanız hamilelik döneminizde yaşanan hormonal değişikliklerinize ve sıkıntılarınıza daha fazla sorun eklemeyi asla istemezsiniz. Anne adaylarının yaşayabileceği rahatsızlıklar ikiye ayrılmaktadır. Bunlar hamilelik sırasında yaşanan problemler ve doğum esnasında yaşanan rahatsızlıklardır. Öncelikle hamilelik sırasında yaşanabilecek rahatsızlıkları kısaca anlatırsak:

 

Hamilelik esnasında salgılanan hCG hormonu yüzünden anne adayı çeşitli duygu karmaşaları ve vücudunda birtakım değişiklikler yaşayacaktır. Bu dönemde kan basıncı çok fazla artar. Bu sayede büyüyen rahim ana damarlara baskı yapar. Bu yüzden de hemoroidal damarlarda büyüme-dolgunluk oluşabilir. Progesteron hormonu da damarlardaki büyümeye neden olan faktörler arasındadır. Hamilelik ilerledikçe de rahmin, vücudun alt kısımdaki toplardamarlara uyguladığı baskı da artmaktadır. Bu da damarlarda dolgunluğa neden olmaktadır. Bunun sonucunda da hamilelikte hemoroid oluşmaktadır.

 

Normal doğum sırasında anne adayları neler yaşar?

Fakat doğum sonrası makat hastalıkları anne adaylarını ayrı olarak endişelendirmektedir. En az yedi ay en çok dokuz ay boyunca bebeğini karnında taşıyan anne adayı için doğum zamanının gelmesi gerginlik ve mutluluk karışımı bir duygu hissetmesine yol açar. Özellikle normal doğum gerçekleştirecek hamile kadınlar için gergin bir süreç olabilir. Normal doğum aslında bebeğin vücuttan doğal bir şekilde çıkma halidir. Doğum yaklaştığı anda bebek doğum kanalına girer. Bu sırada burada bulunan kaslar gerilmeye başlar. Bel bölgesi ağrır. Vajinadan akıntı gelebilir. Kasılmalar yoğunlaşınca rahim ağzı açılmaya başlar. Makat bölgenizde ağır bir basınç vardır. Artık bebeğiniz dünyaya gelmek için hazırdır. Bebeğin dışarı çıkması esnasında anne adayı ıkınmayı arttırır. Anne adayı ıkınmalar ile bebeğin plasentadan çıkmasını sağlar. Bu ıkınmalar sırasında makat bölgesinde bazı yırtıklar meydana gelebilir. Özellikle zor doğumlarda hamile birey bu bölgeyi çok zorlar. Makat bölgesinde yaşanan bazı hastalıklar da bu ıkınma sonucu oluşabilir. Aynı zamanda bu dönemde salgılanan hCG hormonu ve bazı hormonlar yüzünden hamile kişiler kabız olabilir. Kabızlık ve makat bölgesini zorlama sonucu da makat bölgesi rahatsızlıkları görülmeye başlar. Peki, bu makat hastalıkları nelerdir?

 

Doğumdan sonra görülen makat hastalıkları: Fissür ve Hemoroid

Fissür veya makat çatlağı adı verilen makat hastalığı aslında şiddetli ıkınma veya makat bölgesindeki yaşanan travmaya bağlı olarak oluşan kesik veya çatlaktır. Makat bölgesinde görülen bu çatlak, şiddetli ağrıya ve taze kırmızı kanamalara neden olabilir. Bazen makat çatlağı altındaki kas dokusunu ortaya çıkaracak kadar derinleşmiş olabilir. Doğum sonrasında kişi şiddetli ıkınmaya bağlı olarak makat bölgesini zorlar ve birtakım çatlaklar meydana gelebilir. Fissür de bunlardan biridir. Hemoroid ise kişinin şiddetli ıkınmaya bağlı olarak makat bölgesindeki toplardamarların sarkmaya başlamasıdır. Hamilelik sonrası görülen en yaygın makat hastalığı hemoroid rahatsızlığıdır. Doğum esnasında kişi şiddetli ıkınma gerçekleştirir. Şiddetli ıkınmalar esnasında makat bölgesindeki hemoroidal damarlar genişler ve sarkmaya başlar.

 

Doğum sonrasında doğan bebeğinin mutluluğunu özgürce yaşamak isteyen anne bu iki hastalıktan birini yaşadığı zaman üzülür ve endişelenmeye başlar. Doğum sonrası yaşayacağı diğer zorluklara ek olarak yaşayacağı bu hastalıkla annenin huzuru kaybolur. Bu hastalığı hemen atlatmak isteyen kişinin endişelenmesine gerek yoktur. Öncelikle uzman bir hekime başvurulmalı ve doğru tanı ve tedavi sürecine doğru gidilmelidir. Uzman bir hekimle birlikte doğum atlatan taze anneler için doğru tedavi yöntemini seçmek oldukça önemlidir. Özellikle son dönemde tıp alanında gelişen bazı teknolojilerle ameliyatsız tedavi yöntemleri de gerçekleştirilmektedir. Bu sayede anında tedavi olabilen anne rahatlıkla evine dönebilir ve endişelenmesine gerek kalmaz. Bu yüzden taze anneler ve normal doğum gerçekleştirecek anne adaylarının endişelenmesine, üzülmesine gerek yoktur. Gerekli önlemler alındığı takdirde hem anneliğinizi rahatça sürdürebilecek hem de bebeğiniz için endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

 

Yazı: Op. Dr. Yasir Gözü

Yorum yaz