Kahveyle ilgili en yeni araştırma
+ Sonra Oku

Kahveyle ilgili en yeni araştırma

Yapılan son araştırmalara göre kahvenin tadından çok bize hissettirdikleri önemli!

Neden belirli içecek veya yiyecekleri seviyoruz? Aklınıza ilk gelen cevap, tadı nedeniyle seviyorum, değil mi? Bir yiyeceğin tadını ya seviyoruzdur ya da bize göre değildir... Yeni yapılan bir araştırmaya* göre, durum bu kadar basit değil. Bu hafta İnsan Moleküler Genetiği yayınında yayınlanan bu araştırmada, koyu kahve ve bira gibi tadı acı-bitter olan ve tatlı içeceklerin tadından çok bize nasıl hissettirdiklerinin daha önemli olduğu ve tercihlerimizi etkilediği ortaya çıktı.

 

Neden kahve içiyoruz?

Araştırmada bilim insanları bunu test etmek için kahve, çay ve greyfurt suyu gibi acı-bitter içecekler içen kişileri analiz etti. Araştırmaya katılanların geniş bir genetik analizi yapıldı ve tat tercihlerinin, tat genlerine bağlı olmadığını bulundu. Bu içecekleri tercih etmelerindeki sebebin aslında psikoaktif etkilere bağlı olduğu ortaya çıkarıldı. Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi'nde görevli Önleyici Tıp Profesörü Marilyn Cornelis, "Tercihlerimizin altında yatan genetik, bu içeceklerin psikoaktif bileşenleri ile ilgili" dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “İnsanlar kahve ve alkolü kendilerini hissettirdikleri duygular nedeniyle içiyorlar, tadı için değil.”

 

Alkol içme isteği sakinlik arayışıyla bağlantılı

İçecek tercihlerimizin ana sebebi bize hissettirdikleri de olsa, “Acaba bu içecek sağlığım için iyi mi?” diye düşünmeden hareket etmemeye çalışın. Özellikle de kahve söz konusu olduğunda: Genellikle, elimiz, bizi hemen ayaklandıracak acil bir enerji arayışında olduğunda kahveye gidiyor. Yapılan bu araştırma da bu veriyi destekler nitelikte. Araştırmada ortaya çıkan çarpıcı bir başka sonuç da alkol içme isteğimizin sakinlik arayışımızla bağlantılı olması.

 

Yiyecek ve içeceklerinizi çeşitlendirmeye çalışın

Sevdiğiniz içeceklerin tadını keyifle çıkarmanızda elbette yanlış bir şey yok. Ancak kafeini azaltmaya çalışıyorsanız, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak başka seçenekler de yaratmaya çalışın, bitki çayı gibi alternatiflerden yararlanın. Eliniz bir sonraki sefere kahveye uzandığında, gerçekten tadı için mi yoksa sizde bırakacağı his için mi içtiğinizi düşünmenizde fayda var.

 

Referans:

*Hum Mol Genet. 2019 May 2. ,Erratum: A genome-wide association study of bitter and sweet beverage consumption., Zhong VW, Kuang A, Danning RD, Kraft P, van Dam RM, Chasman DI, Cornelis MC.

 

 

Kahvenizi 3 boyutlu alır mıydınız?
GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yaz

  • Misafir 2019-05-15 13:36:07

    İyi günler doktor bey benim kök disim çürük şimdi 29sunda gitcem ama impilant yaparlarmi size bi danışayım dedim