Diyetteyken en sık bu hatalar yapılıyor!
+ Sonra Oku

Diyette yapılan hatalar nelerdir?

O kadar uğraşmanıza rağmen kilo veremiyor musunuz? Belki bu hatalardan birini yapıyorsunuzdur! İşte diyet bozan hatalar...

Kilo vermeye çalışan kişilerin en çok yaptığı 5 hatayı Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu sıraladı.

 

Hata 1: Alınan kalori miktarını birden azaltarak, şok diyetler uygulamak

Kilo vermek için aç kalmayı bile göze alırız, ne kadar aç kalırsak o kadar hızlı kilo verebileceğimizi düşünürüz. Şok diyetleri uygulamaya başlayan kişiler ilk günlerde bir kaç kilo verebilirler. Daha sonrasında ise bireyin aç kalmasına rağmen kilo verememesinin nedeni, bireyin hem enerjisinin düşmesi hem de metabolizma hızının yavaşlamasından kaynaklanmaktadır.

 

Hata 2: Karbonhidrat içeren besinleri tüketmemek

Kilo aldıran besinler deyince akla ilk gelen şey karbonhidratlı besinlerdir. Şu unutulmamalıdır ki hangi besin grubunu tüketirsek tüketelim fazlası vücudumuz da kilo olarak depolanacaktır. Karbonhidrat tüketimi, hem vücuda enerji vermesi açısından hem de vücudun yapı taşı olan proteinlerin kullanılmasında oldukça etkilidir. Bu yüzden karbonhidrat içeren besinler tüketilmeli fakat miktarına dikat edilmelidir.

 

 

Hata 3: Ara öğünleri atlamak

Ara öğünler genelde tüketilmek istenmeyen, tüketilmedikleri takdirde daha hızlı kilo verebilecekleri düşünülen öğünlerdir. Ara öğünler fazla kaloriden oluşmamaktadır. Ara öğünlerin asıl amacı insanların 2 ana öğün arasında düşen kan şeker seviyesi sonucunda ortaya çıkacak olan el ayak titremesi, sinir bozukluğu ve bir sonraki öğüne çok yüklenme isteğini ortadan kaldırmaktır. Ara öğünler bireylerin metabolizmalarının hızlanmasını sağlayacağından zayıflamalarına yardımcı olacaktır.

 

Hata 4: Su tüketimini azaltmak

Tartıda fazla çıkacağını ve vücutta ödem yapacağını düşünerek su tüketimini azaltmak oldukça yanlıştır. Su tüketimi, ödemin atılmasından, yağ yıkımının hızlanmasından ve vücut sağlığının iyileşmesi açısından oldukça önemlidir. Su tüketimi, zayıflamanın dışında kalp sağlığı, böbrek taşlarının ortadan kalkması, beyin sisteminin gelişimi ve cilt güzelliği için de oldukça etkilidir.

 

Hata 5: Tek tip beslenme programları uygulamak

Tek tip beslenme programlarında Cho, protein ve yağ alımının dengeli olamayacağından, sağlıklı beslenme anlayışının dışına çıkacaktır. Sağlıklı beslenme de kilo vermeden çok, kilonun yağdan kaybedilmesi önemlidir. Tek tip beslenmede bireyler kilo verebilirler fakat bu kilolar yağdan değil, kastan kaybedilir. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için 4 besin grubunun da tüketilmesi gerekmektedir.

 

 

Son 200 yılın diyet trendleri
GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yaz

  • Misafir 2017-06-29 19:28:55

    benim boyum 170 kilom 67 sizce şişman mıyım kendimi bazen şişman bazen normal görüyorum sizce nasılım lütfen yorumda bulunun ???

  • Misafir 2016-08-29 16:21:20

    Benim kendim 58kiloyum ve 10kilo atmak istiyorum ve bunu gordum cok sevindim zaten hep takip ederim

  • Misafir 2015-04-20 09:56:00

    slm arkadaşlar ben 104 kilo 35 yas bi bayan bu 15 gündür diytde başladım sabah bir dilim kepek ekmeyi hafif kahvaltı öyle bir yeşil elma bol şu tuketiyorum akşam yemek yemiyorum ciydem sanki 8 aylık hamile kadin gobeyi gibiydi karnım bayan bi sarkmış ama kiloolayla bi şekilde çok tuhaftır bir pantolon giysemm ust miydem bi şişman alt karnım bi şişman duruyordu ben çok üzülüyorum 52 beden giyiyorum ama bi inat etdim 15 gündür yazıma ne yemek ne tatli ne çerez asla koymadım ama alıştım ha bu arada gobeyime sabah kalktığımda poset başlıyorum ama posette yoktu mecbur çöp posetini yrtiyorum belime