Meme onarımına dair bunları biliyor musunuz?
+ Sonra Oku

Meme onarımı nedir?

Meme kanseri sonrası memenin yeniden yapılması nasıl olur? İşte meme onarımı hakkında bilmeniz gerekenler...

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, meme kanseri tanısı almış bir kadının hem annelik hem de dişilik güdülerinin tehdit altında olduğunu belirterek, teşhis konulduğu ilk andan itibaren estetik planlamasına başlaması gerektiğini anlattı.

 

Erken teşhisin yaygınlaşması ile meme kanserinde ölüm oranları giderek düşüyor ve hastaların beklenen yaşam süreleri uzuyor. Bu nedenle hastanın kanser tedavisi sonrasında yaşam kalitesini yükseltmek giderek daha çok önem kazanıyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, meme kanseri ile mücadele veren kadınların sorunlarına dikkat çekerek “Kadınların meme kaybı sonrası yaşantılarını tekrar normalleştirebilmeleri için meme onarımları önemli bir katkı. Meme kaybı fiziksel, sosyal ve ruhsal açıdan hastaları kötü yönde etkiliyor. Bu tür organ kaybı hastaya sürekli yaşadığı travmayı hatırlatıyor, vücut algısını bozuyor, istenmediği ve beğenilmediğini düşünmesine neden oluyor. Bu da gerek ailesi, gerekse çevresiyle ilişkilerinin bozulmasına sebebiyet veriyor. Özellikle yaz aylarında; mayo giyemeyen birçok hasta deniz tatiline gitmek istemiyor. Ayrıca, bir memesi alınan hastalarda belirgin asimetriler oluşuyor; bu da vücut dengesini bozarak omurga sorunlarına yol açıyor” diyor.

 

Hormonlu ürünlerden uzak durun”

Ameliyat sonrası meme onarımlarından bahseden Prof. Dr. Yücel, erken teşhis arttığı için rekonstrüksiyon operasyonları çok arttığını belirterek “Erken teşhisle onarım daha kolay yapılıyor; kozmetik sonuçları da daha iyi oluyor. En yeni müdahale yağ enjeksiyonu. Eskiye oranla daha fazla yapılıyor, ilgi artyor. Hem radyoterapi sonuçlarını ortadan kaldırıyor hem de daha doğal görüntüler elde ediliyor. Protez teknolojisi çok ilerledi. Yeni protezlerle daha iyi şekiller elde ediliyor. Hastaların bu sürecin uzun ve sancılı olduğunu bilmesi lazım. Sadece estetik ameliyat gözüyle bakmamaları sabırlı olmaları gerekiyor. Risk azaltıcı önlemler alınmalı. Örneğin aktif ve düzenli spor yapmak kanser riskini azaltıyor; sigara ve alkol kullanımı, aşırı kilo ise kanser riskini artırıyor. Hormon içeren, kansorejen riski taşıyan besinlerden de uzak durulmak gerekiyor” dedi.

  

Kanser sonrası meme onarımı dünyada zorunlu

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel’e göre meme kaybı fiziksel, sosyal ve ruhsal açıdan hastaları kötü yönde etkiliyor. Bu tür bir organ kaybı hastaya sürekli yaşadığı travmayı hatırlatıyor, vücut algısını bozuyor, istenmediği ve beğenilmediğini düşünmesine neden oluyor. Diğer memenin büyük olduğu durumlarda belirgin asimetriler oluşuyor; bu da vücut dengesini bozarak omurga sorunlarına yol açıyor. Dışarıdan kullanılan silikon protezler omuzlarda ve boyunda sorunlara yol açıyor, terleme ve temas nedeni ile cildi olumsuz etkiliyor. Meme kanseri sonrası meme onarımları hastaların yaşam kalitelerini yükseltirken ruhen ve bedenen daha iyi bir hale gelmelerini sağlıyor.

 

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, meme onarımlarının artık tüm dünyada meme kanseri tedavisinin bir parçası olarak kabul edildiğini söylüyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’nin 2010 yılında aldığı bir kararla, tüm meme kanseri hastalarının tedavi sırasında meme onarımı yöntemleri konusunda bilgilendirilmelerini zorunlu kıldığı biliniyor.

 

Meme onarımına yeni teknolojiler

Prof. Dr. Akın Yücel’e göre meme kanserinden ziyade erken teşhisteki artış sayesinde rekonstrüksiyon operasyonları önemli ölçüde çoğaldı. Erken teşhisle meme onarımları daha kolay yapıldığı gibi kozmetik sonuçlar da daha başarılı oluyor. Kanser sonrası meme onarımlarında en yeni müdahale yağ enjeksiyonu... Yağ enjeksiyonları, radyoterapi sonuçlarını ortadan kaldırdığı ve daha doğal görüntü sağladığı için çok fazla tercih ediliyor. Ayrıca teknolojinin ilerlemesiyle yeni nesil protezlerle daha iyi şekiller elde ediliyor.

 

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, mevcut tekniklerde protezin göğüs adalesinin altına konduğunu ancak bu yöntemle kozmetik sorunlar yaşanabildiğini söylüyor. Bu sorunu çözmek için bir seans yağ enjeksiyonu yapıldığını belirten Akın Yücel, kendi kullandığı yepyeni bir teknikle protezin kas altına alındığını; üçüncü ameliyattan sonra tekrar göğüs adalesinin üstüne çıkartılarak daha doğal bir görünüm sağladığını ifade ediyor.

 

Koruyucu Mastektomi’de Angelina Jolie etkisi

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, meme kanserine karşı korunmada Angelina Jolie’nin olumlu etkisinden de bahsediyor. İngiltere’de yapılan bir makaleye göre, Angelina Jolie’nin kanser riskine karşı memelerini aldırmasının ardından “koruyucu mastektomi” talepleri 7 katına çıkmış. Yine de ağır aile öyküsü olmayan ve gen testi pozitif çıkmayanlarda memenin tamamı ve koltuk altı lenf bezlerinin alındığı meme koruyucu mastektomi tavsiye edilmiyor.

 

 

Meme onarımı hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

 

Acıbadem Altunizade Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar, meme onarımı hakkında doğru bilinen 8 yanlışı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

 

Yanlış: Meme onarımı yaptırırsam kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilerim aksar

Doğrusu: Bu inanış kesinlikle yanlış. Mastektomi yani memenin alınması ameliyatı ve eş zamanlı meme onarımı yapıldığında kemoterapi ve radyoterapi gibi tedaviler aksamaz. Bu hastalar ameliyat sonrası hiçbir kısıtlama olmadan tedavilerini zamanında alabiliyorlar.

 

Yanlış: Meme onarımı ameliyatla eş zamanlı yapılamaz

Doğrusu: Hastalar önce mastektomi yapılıp memesinin alınacağını, bir süre sonra kemoterapi ve radyoterapi görüp daha sonra meme yapımına başlanabileceğini sanıyorlar. Ancak artık dünyada yaygın yöntem, güncel teknik; eş zamanlı meme onarımı yapılması. Mastektomi esnasında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı da aynı seansta memeyi onarabiliyor.

 

Yanlış: Meme onarımı sadece protez ya da implantla yapılır

Doğrusu: Hastalar memelerinin onarımında sadece protez ya da implant kullanılacağını sanıyorlar. Oysa hekimlerin tecrübesi sayesinde artık hastanın kendi dokuları kullanılarak da meme yapılabiliyor. Bu dokular karın bölgesinden, sırt bölgesinden, kalça bölgesinden ya da bacağın üst tarafındaki dokulardan getirilerek yapılabiliyor.

 

Yanlış: Radyoterapi yapılacaksa implant ya da protez konulamaz

Doğrusu: Sanılanın aksine, eş zamanlı ameliyat yapılacaksa ve hastalar radyoterapi alacaksa o zaman genellikle daha sonra değiştirilebilir implant ya da protez konuluyor. Bunlara expander deniliyor. Önce expander konuluyor, ardından bu expanderlar şişiriliyor. Hastalar radyoterapilerini görüyorlar ve o expanderların üzerine ışınlarını alıyorlar. Sonra Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı expanderları çıkarıp kalıcı protez uyguluyor. Bazen de doğrudan kalıcı protez konulup onun üzerine ışın alınabiliyor.

 

Yanlış: Hastalığım nüks ederse görülmeyip atlanabilir

Doğrusu: Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar, “Hastalar, memesinde protez ya da implant varken ya da oraya doku getirilmişken, hastalığın nüks etmesi durumunda görülmeyip atlanabileceğini düşünüyorlar. Oysa hastaların bu tür ameliyatlar yapıldıktan sonra düzenli olarak kontrolleri, muayeneleri ve radyolojik tetkikleri yapılıyor. Gerektiğinde MR ile kontrol ediliyor. O nedenle ister implant, protez, ister kendi dokusuyla meme onarımı olsun takip sürecinde herhangi bir aksamaya neden olmuyor’ diyor.

 

Yanlış: Meme onarımı başarısız olursa geri dönülemez

Doğrusu: Sadece meme onarımı değil en basit cerrahi işlemlerde dahi çok az da olsa her zaman komplikasyon tehlikesi bulunuyor. Ancak örneğin implant konulup implantla ilgili bir sorun yaşanıp çıkartmak zorunda kalındığında, ehil ellerde yapılan işlemlerde, hekim her zaman B ve C planı bulunuyor yeniden onarım için. Bu onarımda kişinin kendi dokuları kullanılarak yapılabiliyor ya da kişinin kendi dokuları ile birlikte implantlar kullanılabiliyor. Yani hekimin her zaman alternatif tedavi yöntemi ve onarım tekniği olduğundan meme tekrar doğalına benzer yapılabiliyor.

 

Yanlış: Meme onarımı için belli bir zaman geçmesi gerekir

Doğrusu: Hastalar ‘ben bu ameliyatı oldum, birkaç yıl beklesem iyi olur’ düşüncesinde olabiliyorlar. Oysa bunun geçmesi gereken bir süresi yok. Ameliyatı yapan Genel Cerrah, Tıbbi Onkolog ve Radyasyon Onkoloğu ‘meme onarımı yapılabilir’ dedikten sonra hastalar herhangi bir dönemde, istedikleri zaman bu ameliyatı olabiliyor.

 

Yanlış: Doğal görünmeyebilir

Doğrusu: Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar, “Hastaların doğal olmaz inanışı olabiliyor. Ancak artık günümüzde plastik cerrahi teknikleri çok gelişti. Kullandığımız implantlar, protezlerin teknolojisi çok gelişti. Ehil ellerde tecrübeli Plastik Cerrahlar tarafından yapıldığında karşı memesine benzer yakın doğallıkta meme yapmak mümkün. Bazen karşı memesi sarkmış, küçük ya da büyük olabilir. O zaman da karşı memeye yönelik işlemler yapabiliyoruz, toparlayabiliyoruz, küçültebiliyoruz ya da büyütebiliyoruz. İki meme arasında simetriyi sağlayabiliyoruz. Yani günümüzde daha doğal daha kendi memesine benzeyen memeler yapmak mümkün” diyor.

 

 

Meme sağlığı için bunlara dikkat
GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yaz