Doğal çamaşır yumuşatıcısı yapmak mümkün
+ Sonra Oku

Doğal çamaşır yumuşatıcısı nasıl yapılır?

Çamaşır yıkamak için kullanılan deterjanlar yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller içerir. Bu mineraller çamaşırın yıpranarak sertleşmesine neden olur. İşte çamaşırlarınızı yıpratmadan yıkamanın püf noktaları...

Çamaşır yumuşatıcıları en çok kullandığımız ürünler arasında yer alıyor. Mis gibi kokan çamaşır yumuşatıcıları aynı zamanda kıyafetlerinizde parfüm etkisi yaratıyor. Peki, kimyasal bileşenlerle yapılan yumuşatıcıların kıyafetlerinize zarar verdiğini hiç düşündünüz mü? Çamaşır yıkamak için kullanılan deterjanlar içerisinde yüksek oranda magnezyum ve kalsiyum içerir. Bu minareller su ile birleştiğinde çamaşırların sertleşmesine neden olur. Sertleşmiş çamaşırlar, özellikle bebekleri ve çocukları rahatsız eder. Piyasada bulunan çamaşır yumuşatıcıları içerisinde kimyasalları barındırır. Bu masum görülen yumuşatıcılar, iyi durulanmadığı takdirde cilt dokusunun yapısına zarar verir. Kimyasal ürünleri tercih etmek yerine siz de çok kolay bir şekilde; evde doğal çamaşır yumaşatıcısı hazırlayabilirsiniz. 

 

Sirke ve karbonat çamaşırları yumuşatır

Çamaşırların yumuşatılmasında sirke sıklıkla tercih edilir. Çamaşır yumuşatılmasında renksiz sirke kullanılması gerekir. Çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne 1 çay bardağı beyaz sirke ekleyerek çamaşırlarınızı yıkabilirsiniz. Çamaşırlar makineden çıktıktan sonra sirke kokusu ortadan kalkar, rahatlıkla sirkeyi doğal bir yumaşatıcı olarak kullanabilirsiniz. Çamaşır yumuşatıcısı olarak sirke kullanmak istemiyorsanız; karbonat sizin için ideal bir tercih olacaktır. Çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne 1 çay bardağı karbonat ekleyerek çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz. Çamaşır sodası da değerlendirebileceğiniz diğer bir alternatif...

 

Aromatik yağları denemeye ne dersiniz?

Kokulu bir çamaşır yumuşatıcısı hazırlamak istiyorsanız; aromatik doğal yağları tercih edebilirsiniz. Çamaşır yumuşatıcısında uçucu bitkisel yağlar tercih edilir. Bu bitkisel yağlar arasında; lavanta yağı, limon yağı, nar çiçeği yağı ve portakal yağı yer alır. Karbonat ile tercih ettiğiniz bitkisel yağı karıştırarak çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz. Dilerseniz, zevkinize göre aromatik doğal yağlardan bir karışım hazırlayabilirsiniz. 

 

 

Kokulu doğal çamaşır yumaştıcı tarifi 

Karbonat ve sirke ev temizliğinde sıklıkla kullanılan doğal malzemeler arasında yer alır. Siz de kolay bir şekilde kokulu doğal çamaşır yumuşatıcısı hazırlayabilirsiniz. 

 

Kokulu doğal çamaşır yumaştıcısı için malzemeler: 

  • 2 su bardağı su 
  • 1 su bardağı beyaz sirke veya elma sirkesi 
  • 1 çay bardağı karbonat 
  • 7-8 damla doğal bitkisel yağ 

 

Hazırlanışı: 

Derin bir kap içerisinde, sirkeyi su ile çözün. Karbonatı yavaş yavaş karışıma ekleyin. Karbonatın da suda çözündüğünden emin olduktan sonra, tercih ettiğiniz bitkisel yağı ekleyin. Hazırladığınız karışımı çamaşır yıkadığınız zaman çamaşır yumuşatıcısı gözüne ekleyin. Çamaşırlarınızın yenilendiğini, onarıldığını göreceksiniz. 

 

Ev temizlemenin pratik yolları
GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Yorum yaz