Katlamalı perde nasıl yıkanır?
+ Sonra Oku

Katlamalı perde nasıl yıkanır?

Katlamalı perde temizliği gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değildir. Kumaşın cinsine özen göstermeniz, bazı hassas noktalara dikkat etmeniz yeterli.  

Katlamalı perdenizin yıkanabilir olduğundan emin olun. Satın aldığınız yere sorarak yıkanıp yıkanmadığını mutlaka teyit edin. Eğer tafta, viskon ya da ipek türünde bir kumaştan üretilmişse, yıkanmıyorsa, kuru temizlemeye vermelisiniz.

 

Eğer her hafta elektrik süpürgesi ile perdelerinizin tozunu alırsanız daha geç kirlenirler. Ancak bunu yaparken elektrik süpürgenize fırçalı başlığını takmalısınız.

 

 

Kumaş katlamalı perde yıkarken bu noktalara dikkat edin!

Öncelikle perdenizi, ona zarar vermeden yerinden sökmeye dikkat edin. Altındaki bağcıkları çözerek açın. Üst ünitesini çözün. Perdeyi, geçirildiği çubuklardan ve yanındaki zincir ünitesinden ayırın.

 

Eğer perdeniz yıkanabilir kumaştan yapılmış ise çamaşır makinesinde 30 derecede yıkayabilirsiniz. Perdelerinizi tek başına, içine başka çamaşır koymadan yıkamalısınız. Beyaza yakın renklerde bile olsa, canlılığını koruyabilmesi için kesinlikle ağartıcı kullanmayın.

 

Eğer katlamalı perdeniz tülden yapılmışsa, bir yıkama torbası içine yerleştirerek çamaşır makinesinde yıkayın. Yıkama torbası yerine büyük bir yastık kılıfı da kullanabilirsiniz.

 

Katlamalı tül perdeyi kurutmadan yerine asın, astığınız yerde kurusun. Bu hem perdenizin fazla yıpranmasına engel olur, hem de sizi daha az yorar. Diğer kumaş katlamalı perdeleri, üzerlerindeki kullanma talimatlarına uyarak kurutun. İdeal olan, düşük ısıda ütüleyerek nemini almak, sonra yerine asmaktır. Böylece perdeleriniz kururken kırışmayacak, doğal yollarla yerinde kuruyacaktır.

 

Perdeleriniz yerinde kururken pencelerinizi açmayı unutmayın.

 

 

Yorum yaz