Halıya dökülen kahve lekesi nasıl temizlenir?
+ Sonra Oku

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkar?

Halıya dökülen kahve lekesini temizlemek çok zor değil...

Her ne kadar dikkatli olursak olalım, fincanı elimize aldığımız anda kahve illa ki dökülür! Kahve halınızın üzerinde çirkin bir kahverengi leke bırakır. Ne kadar temizlesek de genellikle bu lekeler inatçıdır. Peki kahve lekesi halıdan nasıl çıkar?



Lekeyi emin

İlk yapacağınız iş dökelen kahveyi temiz bir mendil veya bezle almak olmalı. Mendil veya bezde ıslaklık hissetmeyene kadar bu işlemi tekrarlamalısınız. Bu işlem sayesinde lekenin daha fazla yayılmasını önlersiniz.

 



Fazlalığı alın

Bu adımda lekelenen bölge üzerine çok az su dökün. Fazla olan suyu bir bez yardımıyla alın. Yeniden temiz su dökün ve emme işlemini tekrarlayın. Halının emebileceği sudan fazlasını bir seferde dökmeyin çünkü kuruması uzun zaman alabilir. Su, dökülen kahve lekesinin rengini açar.



Ortak temizleme yöntemleriyle temizleyin

Bir kabın içerisine ılık su koyun. Suya çeyrek limon suyu ve çok az mutfak deterjanı ekleyin. Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra temizlik süngerini karışıma batırın. Süngerde olan fazla suyu sıkmayı unutmayın. Hafifçe lekenin dışından merkezine doğru süngerle silin. Halınızın temizlendiğini görene kadar devam edin.



Sildiğiniz alanı temiz suyla durulayın. Eğer hala leke varsa temizleme ve durulama işlemini tekrarlayın. Temizlik ve durulama sırasında fazla suyu almak için yanınızda temiz, kuru bez bulundurmayı unutmayın. Tüm işlemlerin sonunda halıyı kuruması için bırakın.

 


Halıdan kahve lekesinin çıkarılması hakkında ipuçları

 • Eğer dökülen kahveye hemen müdahale edemiyorsanız, lekenin üzerine tuz koyun. Tuz lekedeki nemi artırıp rengini alır.

 

 • Bebek mendilleri beklenmeyen lekeler için idealdir. Lekedeki fazla sıvıyı alır ve lekeyi çıkarır.

 

 • Evde bira bulunduruyosanız, çoğu uzmana göre lekenin üzerine direkt bira döktüğünüzde ve ardından bir bez veya mendille sildiğinizde lekenin temizliğinde etkili bir çözüm alabilirsiniz.

 

 • Sirkenin temizleme gücünü yok saymayın. Halı veya kilimlere dökülen kahve lekesinin üzerine su ve sirkeyi karıştırıp temizlik süngeri ile temizleyin. Lekeyi sirkeyle sildikten sonra hem halınızın kuruması hem de sirkenin kokusunun uçması için bir odanın camını açın ve kapısını kapatın.

 

Kısa sürede evi temiz gösterecek 10 yol
GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yaz

 • Misafir 2017-10-27 01:28:12

  ben komşunun halısına döktüm 1.gün geçmişti şimdi halı kahverengileşti ve halı kusuyor ne apayım

 • Misafir 2017-04-20 14:04:01

  Bulaşik makinasi parlaticisini dokup sonra silince cikiyo

 • Misafir 2016-09-14 01:02:40

  Bendede ayni durum siliyom cikiyo ertesi gun gene yeşile dönüyor siniroldumm Elli kere sildim hali öldü bitti kül lldu