Apple'ın yeni kahramanı iPhone X
+ Sonra Oku

iPhone X'in özellikleri nelerdir? Fiyatı ne kadardır?

Apple dün akşam iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X başta olmak üzere pek çok yeniliğini Steve Jobs Oditoryumu'nda tanıttı.

Apple, iPhone'un 10. yıl şerefine bol cihazlı bir tanıtım yaptı. En yeni cihazlar iPhone 8 ve iPhone 8 Plus öncelikli olarak tanıtıldı. Daha sonra Apple'ın 10. yılına özel iPhone X yerini aldı. En yeni işletim sistemleri, Apple TV 4K ve Apple Watch Series 3 ile adeta yenilik yağmuruna tutuldu. Yeni işletim sisremi IOS 11 ise 19 Eylül'de çıkacak.

 

 

27 Ekim'de ön siparişe çıkacak olan telefon 3 Kasım'da satışa sunulacak. 64 ve 256 GB kapsiteye sahip iPhone X,'in fiyatı 999 dolardan başlayacak.

 

 

iPhone X'in ne özellikleri var?

Pil ömrü iPhone 7'ye göre iki saat daha uzun olacak! Bu cihazda da kablosuz şarj mevcut. Yine Qi standardı kullanılmış. Aynı yere şirketin kablosuz kulaklıkları Apple AirPods'u koyarak onları da şarj etmek mümkün olacak.

 

 

iPhone X'te 12 MP'lik çift kamera mevcut. iPhone 8'de de aynı özellik mevcut. Diğer modellerden farkı ise Quad LED True Tone flash ve iki kat daha iyi ışık alabilmesi.

Animoji'ler ise iPhone X'in en sıra dışı özelliği. Bu 3 boyutlu yüz tarama ile yüzünüzle emoji yaratabileceksiniz.

 

 

iPhone X'lerde parmak izi okuyucu artık yok. Yerine yüz tanıma sistemi geldi. FaceID adını taşıyan özellik, TrueDepth adlı ön kamera sistemiyle yapılıyor. Burada infrared kamera, mesafe algılayıcı, ortam ışığı algılayıcı, ön kamera ve mini projektör mevcut.

 

 

Telefonda 'home' yani ana ekran tuşu yok. Ekranı dokunarak açabilirsiniz ya da yerinden kaldırmanız yeterli. Aşağıdan yukarı doğru parmağınızı kaydırmanız ana ekranı dönmeyi sağlıyor. Yine kilitli ekranda flaş ve kamera kısayolları mevcut.

 

iPhone X Türkiye fiyatı

iPhone X, 999 dolardan başlayan fiyatla piyasaya sürülere Apple'ın en pahalı telefonu oldu. Ülkemizde ise dolar kurunun değişimi ile 5.295 TL fiyatla satılabilir.

 

 

699 dolarlık iPhone 8'in fiyatı ise yaklaşık 3.760 TL, iPhone 8 Plus'ın ise 4.295 TL'den başlayan fiyatlarla satılacağı iddia ediliyor.

 

Yorum yaz