Süper besin: Hamam böceği sütü
+ Sonra Oku

Süper besin: Hamam böceği sütü

Herkes hamam böceği sütünden bahsediyor. Peki bu süper besin, hamam böceği sütü nedir?

Hamam böcekleri, pek çok kişi tarafından sevilmeyen misafirlerdir. Peki hamam böceklerinin sütü, inek sütünden dört kat daha besleyici ve gelecekte artan nüfusla beraber ortaya çıkacak beslenme sorununa çözüm getireceğini biliyor muydunuz?

 

Sizi çok iyi anlıyoruz, 'nasıl yani?' dediğinizi duyar gibiyiz. İşte hamam böceği sütü hakkında bilmeniz gerekenler...

 

Pek çok hamam böceği türü süt vermese de, genç yaşlarda doğum yapan tek hamam böceği türü olan diploptera punctate‘nin bebeklerini beslemek için protein kristalleri içeren bir çeşit 'süt' ürettiği biliniyor.

 

Peki hamam böceği sütü sağlıklı mı?

Hamam böceği sütünün kesinlikle besleyici olduğu söyleniyor. Bu çalışmada yer alan aynı zamanda Hindistan Bengaluru'daki Kök Hücre Biyolojisi ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü'nde doktora yapan Sanchari Banerjee: "Hamam böceği embriyoları, tam bir gıda olarak hizmet vermektedir. Protein, yağ ve şekerlere sahip oldukları için eksiksiz bir gıda. Protein dizilerine bakarsanız, beslenmek için gerekli tüm amino asitlere sahiptirler. Beslenme açısından, inek ve buffalo sütlerinden dört kat daha fazla enerji sağlar" açıklamasında bulundu. 

 

Tadı inek sütü ile aynı olan hamam böceği sütü, yüksek besleyici değerlere sahip olduğu için kilo vermek isteyen kişilere uygun değil. Ancak gelecekte yaşanabilecek kıtlık durumunda, insanların kilo probleminin olmayacağı düşünülüyor. Güney Afrika merkezli Gourmet Grubb firması, 'Entomilk' adını verdiği bu sütü üretmeye başladı bile.

Yorum yaz