12 adımda sağlıklı cilt
+ Sonra Oku

12 adımda sağlıklı cilt

Güzel bir cilde sahip olmak için mucizevi kremlere ihtiyacınız yok. 12 adımda pırıl pırıl bir cilde sahip olmak için önerilerimize göz atın.

Lekelerden ve sivilcilerden arındırılmış, her daim pürüzsüz görünen bir cilde sahip olmayı kim istemez ki? Özellikle de havaların gitgide ısındığı şu günlerde birkaç dokunuşla hayallerinizdeki ışıldayan cilde sahip olmak pekâlâ mümkün...

 

Nemsiz bırakmayın: Soğuk hava ciltte kuruluklara ve pul pul dökülmelere neden oluyor. Kışın özellikle yüzünüz ve ellerinizin düşüşe geçen hava sıcaklıklarına karşı savunmasız kalmaması için cilt tipinize uygun nemlendiricileri masaj yaparak uygulamayı unutmayın. Zeytinyağı, avokado ve okaliptüs yağı gibi cildinizi besleyecek yağlarla vücudunuzu tazeleyin.

 

Arındırmadan uyumayın: Yüz yıkama jelleri ve tonik, parıldayan bir cilt için olmazsa olmazlardan... Makyaj yapmadığınız günlerde de yatağa girmeden önce mutlaka yüzünüzü temizleyin. Ancak dikkat! Uzmanlar cildinizi sıcak su yerine ılık ya da soğuk suyla yıkamayı öneriyor.

 

 

Yaz-kış demeden: Güneş koruyucu kremlerini kış aylarında bir köşeye atmayın. Bu aylarda özellikle yüzünüze bu kremlerden muhakkak sürün. Haftada 1 gün maske yapın ve cildiniz için uygunsa ölü derilerden peeling ile kurtulun.

 

Sıvı tüketin: Bol bol su için. Bitki çayları ve sodanın cildinizin elastikiyetini artırmak için çok önemli olduğunu unutmayın.

 

Ellerdeki bakteriler: Zorunlu kalmadıkça ellerinizi yüzünüze sürmeyin. Özellikle toplu taşıma kullanıyorsanız ellerinizdeki bakterilerin yüzünüze bulaşması kaçınılmaz. Dahası siyah noktalarınızı, sivilcilerinizi sıkmayın ve her gün makyaj yapmayın.

 

Dudak nemi: Cildinizin soğuk havalarda neme ihtiyaç duyduğunu anlamanın en iyi yolu dudaklarınızdan geçiyor. Dudaklarınız kuruduğunda cildiniz acilen nemlenmeye ihtiyaç duyduğunuz sinyallerini veriyor demektir.

 

 

Antioksidan: Beslenme alışkanlıklarınız cilt sağlığınız üzerinde epey etkili... Hayallerinizdeki cilde kavuşmak için beyaz pirinç ve ekmek gibi nişastalı besinlerden ve şekerden uzak durmakta fayda var. Bunların yerine cildinize ışıltı katacak somon balığı, badem, avokado gibi Omega-3 bakımından zengin yiyecekler ve protein tüketin. Antioksidan içeren ve cildinizi güzelleştirecek taze sebze ve meyveleri hayatınızdan eksik etmeyin.

 

İyi uyuyun: 6 saatten az uyumayın ancak 8 saatten fazla da uyumayın. Dahası egzersizi hayatınızdan eksik etmeyin. Sevdiklerinizle vakit geçirin ve gülümseyin.

 

Yüzden ibaret değil: Her gün olmasa da ara sıra tüm vücudunuzu, özellikle daha hızlı kırışan dekolte bölgenizi ve boynunuzu nemlendirmeyi unutmayın.

 

 

Fırçalar: Makyaj fırçalarınızı zaman zaman temizleyin ve değiştirin. Yüzünüze direkt temas ettiğinden cep telefonunuzu da temizleme mendilleriyle arındırın.

 

Alkol: Cildinizin nem dengesini bozan alkolü ne kadar tükettiğinize dikkat edin. Sizi olduğunuzdan en az 2.5 sene yaşlı gösteren sigarayla vedalaşın.

 

Sauna: Bebeksi bir cilt için herhangi bir sağlık sorununuz yoksa ayda bir saunaya girin. Ardından vücudunuza kese yapın.

 

 

50 yaş üstü 10 star ve güzellik sırları
GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum yaz