Hamilelikte güzel ve sağlıklı olmanın 5 yolu
+ Sonra Oku

Hamilelikte güzel ve sağlıklı kalmak

Bazı kadınlar hamilelik döneminde aldıkları fazla kilolar yüzünden kendilerini hem mutsuz hem de çirkin hissedebiliyor... Oysa biraz dikkat ve bakımla bu stresten kurtulmanız mümkün.

Gebelik döneminde geçireceğiniz her olumsuz an bebeğinizi etkileyeceği için birtakım noktalara dikkat etmenizde fayda var. Hem sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek hem de güzel görünmek ise oldukça kolay.

 

İşte hamilelik döneminde güzel ve sağlıklı olma yöntemleri:

 

Hamilelikte kilo kontrolü 

Hamilelikte alınan fazla kilolar vücutta çatlaklara ve sırt ağrıları başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa sebep olur. Bu yüzden hamilelik döneminde kilo kontrolüne muhakkak dikkat edilmeli ve doğru kilo alımı sağlanmalıdır. İlk üç ayda kilo alımı az olurken, 4 ve 5. ay da maksimum 300 gram, 6 ve 7. ayda 400 gram 8 ve 9. ayda ise en fazla 500 gram alınmasına dikkat edilmelidir. Alınan kilo miktarının kişiden kişiye değişebileceğini aklınızdan çıkarmayın, gereğinden fazla ya da az kilo aldığınızı düşünüyorsanız mutlaka kadın doğum uzmanınıza ya da uzman bir diyetsiyene danışmayı ihmal etmeyin.

  

Gebelik çatlakları 

Anne adaylarının en büyük şikayetlerinden biri de vücudun çeşitli yerlerinde oluşan çatlaklar. Karın bölgesi büyüyor, büyüdükçe geriliyor ve sonunda meşhu karın çatlakları oluşuyor. Bütün yük bacaklar üzerinde olduğu için de ister istemez bacak çatlakları meydana gelebiliyor. Bu çatlaklarla mücadelede kullanılan kremlerin yanı sıra çatlak oluşumunu en aza indirmek için bol bol su içmek, sebze ve meyve tüketmek gerekiyor.

  

Hamilelikte spor 

Hamileliğinizi kolaylaştırmak, solunumunuzu güçlendirmek ve kan dolaşımını hızlandırmak için yüzme, ağır hareketlerle olmayan ufak egzersizler, yürüyüşler veya hamilelik dönemi pilatesini eğer gebeliğinizde özel bir durumunuz yoksa 9 ay boyunca kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

 

 

Hamilelikte cilt bakımı

Cildin sağlıklı bir görünümde olması için bol kalsiyuma ihtiyacı vardır. Özellikle hamilelik döneminde daha da narin olan cildinizi kuvvetlendirmek ve olduğundan daha çok bakım yapmanız gerekmektedir. Hamilelik döneminde bol miktarda süt ve süt ürünlerini tüketebilirsiniz. Ayrıca cildinizi iyi nemlendirdiğinizden emin olun.

  

Hamilelikte cinsellik

Herhangi bir risk durumundan ötürü doktorunuz cinsel ilişkiyi kısıtlamadıysa, hamilelik döneminde seks tamamen normaldir. Bazen anne-babalar cinsel ilişkinin bebeğe zarar verebileceğini düşünürler, tam tersine, siz mutlu ve rahat olduğunuzda bebeğiniz de bundan faydalanacaktır. Değişen vücudunuz yüzünden çekici olmadığınızı düşünüyorsanız, bu konuyu partnerinizle konuşmaktan çekinmeyin. Hem seksi gecelikler ve iç çamaşırları ne güne duruyor! Cinsel hayatınızın devam ediyor olması hamilelikte hem güzelleştirir, hem de daha güzel hissettirir...

 

  

Doğum kiloları hakkında bilmeniz gerekenler
GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

Yorum yaz