İlk kez adet görmek, ya da tıbbi adıyla menarş, bir kadının doğurganlık döngüsünün başladığının işaretidir. Toplumsal tabuları ve korkuları bir kenara bırakıp kutlanması gereken bu önemli eşik, doğru anlaşıldığı takdirde gayet sağlıklı ve rahat bir şekilde geçilebilir.


İlk adet ne zaman olur?

İlk adet görme yaşı ABD ve Avrupa ülkelerinde ortalama 12,5 olarak belirlenmiştir. 10 ila 14 yaşları arasında ilk kez adet görmek normaldir. 8-10 yaşlar arasında görülen ilk adet erken, 14-16 yaşlar arasında görülen ise geç ilk adet olarak kabul edilir. Kısacası fiziksel veya ruhsal olarak başka belirtiler veya hormonal dengede olumsuzluklar görülmediği sürece ilk adeti 8-16 yaşlar arasında görmek sağlıklı ve normal görülür.


Genetik özellikler gelişimde etkili olsa da, her genç kadının fiziksel gelişimi farklıdır. Bu yüzden ilk adetten önce kendimizi başkalarıyla kıyaslamamak ve sağlıkla ilgili endişelerimiz olduğunda bir uzmana danışmak önemlidir.
İlk adet kanaması nasıl olur?

İlk kez adet gördüğümüzde genellikle yoğun bir kanama olmaz, hafif lekelenme şeklinde görülebilir. Adet kanının rengi de zaman zaman farklılık gösterebilir. İlk adet başlamadan önce normal vajinal akıntının renginin kahverengiye döndüğü de görülebilir ve sonrasında parlak kırmızı bir kanama gelebilir. Normalde adet dönemi boyunca toplamda 30-40 ml kadar kan ve doku boşaltırız, bu da aslında 4-5 yemek kaşığı kadar bir miktardır. İlk adette bundan daha az miktarda kanama görülebilir. Kullandığımız pedler ve tamponlar kaybettiğimiz kan miktarını tam olarak göremememizi sağladığı için daha fazla kanadığımızı düşünürüz ama aslında bir döngüde en fazla 80 ml kan kaybederiz. Daha fazla kanama olması durumunda bu yoğun kanama olarak kabul edilir ve bazı rahatsızlıklara işaret edebileceğinden muhakkak bir jinekoloğa danışılmasını gerektirir.


İlk adet kanaması ne kadar sürer?

Bazı genç kızlarda ilk adet 2-3 gün sürer, bazılarında ise bu süre bir haftaya kadar uzayabilir. Bu da tıpkı her kadının adet süresinin farklı olması gibi, kişiden kişiye değişecektir. Eğer bir haftadan uzun süren yoğun bir kanama fark ederseniz mutlaka doktorunuza danışın.İlk adetten sonra ikinci adet ne zaman olur?

Normalde adet döngülerinin 21-35 gün kadar sürmesi beklenir. Yani bir sonraki adetinizi genellikle 18-32 gün sonra görürsünüz. Ancak adet döngüsünün başlangıcında düzensizlikler yaşamak normal kabul edilir. Adet döngüsünün ve doğurganlığın devamını sağlayan östrojen ve progesteron hormonları hala düzenli ve dengeli bir şekilde çalışmak için biraz daha zamana ihtiyaç duyar, bu nedenle yeni adet olunduğunda ilk 1-2 yıl içinde regl düzensizlikleri görülebilir. İlk adet gördüğünüz günü ve ne kadar sürdüğünü not etmek, düzensiz bir döngüyü takip edebilmek için iyi bir fikirdir. Bunun için mobil uygulamalar ya da bir takvim kullanabilirsiniz.


İlk adet ağrısı normal midir?

Adet sancısı, içerisindeki fazla kanı ve dokuları atmaya çalışan rahmimizdeki kasılmalar nedeniyle hissettiğimiz ağrılardır. Karında, kasıklarda, bazen de bel bölgesinde hissedilebilir. Bununla beraber hormonal değişimlere bağlı olarak sıcaklamak, üşümek, baş ağrısı, huzursuzluk gibi belirtiler de çoğunlukla normal kabul edilebilir. Sıcak bir duş almak, karnınıza sıcak su torbası ve benzeri bir yöntemle sıcak uygulamak, yatıştırıcı bir bitki çayı içip uzanmak, ilk adet sancısını geçirmek için faydalı olacaktır. Ancak dayanılmaz bir ağrı hissediyorsanız ve bu ağrı tüm gün sürüyorsa, bir doktora danışmanız gerekebilir.
İlk kez adet olduğumda ne yapmalıyım?

Öncelikle, kendinizi kutlayın! Bazı kültürlerde ilk kez adet gören genç kızlar için kutlamalar yapılır, ergenliğe geçiş için çeşitli törenler düzenlenirdi. Siz de hayatınızdaki ilk eşiklerden birini atladığınız için küçük de olsa bir kutlamayı hak ediyorsunuz. Kan görmek bize çoğu zaman bir şeylerin yolunda gitmediğini anlatan bir işaret olduğundan, ilk kez adet kanı gördüğümüzde de telaşa kapılmamız tamamen normaldir. Ancak adet kanı bir şeylerin yolunda olmadığını değil, tam tersine rahminizin ve yumurtalıklarınızın normal bir şekilde çalıştığını gösteren bir işarettir. Bu yüzden biraz telaşa kapıldıysanız bile, rahatlayın ve her şeyin yolunda olduğunu bilin.


Adet görmek ne yazık ki günümüzde üzerinde konuşmaya çekindiğimiz tabulardan biri, oysaki sağlıklı bir şekilde adet görmenin utanılacak ya da saklayacak bir şey olmadığını biliyoruz. Annenizle, babanızla ya da paylaşmak isteyebileceğiniz başka bir büyüğünüzle ilk adetinizi gördüğünüzü paylaşmanız, destek alabilmeniz açısından iyi olabilir.


Fiziksel olarak yapmanız gerekenler ise çok basit: Eğer ilk kanamanızı fark ettiğinizde kanın sadece çamaşırınıza değil vücudunuza bulaşmış olduğunu fark ederseniz, ıslak bir bezle temizlenebilir ya da duş almayı tercih edebilirsiniz. Temiz iç çamaşırınıza bir ped yerleştirin ve gününüze devam edin! Başka herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Uzun vadede kullanışlı olması açısından kullanabileceğiniz diğer menstrual ürünleri araştırın ve hangisinin sizin için daha uygun olacağına karar verin. Hazır pedler haricinde tampon, kumaş ped veya menstrual kap kullanmayı da tercih edebilirsiniz.


YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
 • Misafir Kızım 12 yaşında dün ve önceki gün kanaması oldu ve bugün yoktu normalmidir acaba.bu arada ilk kez oldu.
  CEVAPLA
 • Misafir 13 yaşındasın 14 yasındaki kuzenim 3 numaraval dedi tam olmıyo rahatsız oluyorum tampon da istemiyorum öneriniz car mı bez içamasırsı da olmaz ped en iyisi
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 14 yaşımdayım regl oldum rahatıma biraz düşkünüm ve ped beni çok rahatsız ediyor Bildiğiniz bir rahat ince ped varsa yazarmısınız?
  CEVAPLA
 • Misafir İlk defa dün sabah adet oldum kanamam çok azdı bu gün kanamam yok normal mı
  CEVAPLA
 • Misafir İlk defa akşam adet oldum kanamam azdı bugün hiç yok du normal mı
  CEVAPLA
 • Misafir Bende dün oldum ve bence fazla kanamam vardı
  CEVAPLA
 • Misafir 12 yasindayim bugun lavaboya gittigimde ic camasirimda kan lejesi vardi kahverengi seklinde regl mi yoksa basak birsey mi anlamadim birde 1 ay once yine kahverengi sekline leke gordum reglmiyim???
  CEVAPLA
 • Misafir İlk banada kahverengi gelmişti
  CEVAPLA
 • Misafir bana bu gün oldu benimkide kahve rengiydi
  CEVAPLA
 • Misafir İlk banada kahverengi gelmişti 2 gün geçmedi regl oldum
  CEVAPLA
 • Misafir 12 yaşındayım bügün az bir kan lekesi geldi olmadan önce bir hafta ya da iki hafta önce kahverengi akıntı geldi şuan bir iki leke geldi napabilirim
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 14 yaşındayım dün lavaboya gittim karnım ağırdı diye belki tuvalete gitmeliyim diye düşündüm lavabodan sonra iç çamaşırimda kan vardı ağlayarak annemi çağırdım beni öptü ağlama dedi çok korktum arkadaşımdan destek aldım zaten lgsye 7 gün var ama bu cümleleri okuyunca rahatladım????????
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 12 yasindayim regl olmuyorum merakla bekliyorum hayirlisi
  CEVAPLA
 • Misafir Kızım 12 yaşında 3ay dır adet oluyor fakat çok kanaması oluyır Yani 12 gün sürüyor doktora götürdüm ultrason oldu temiz çıktı demir düşmüş onun ilacını içiyoruz ama yinede çok geliyor başka ne yapmalıyım şaşırdım kaldım çok kanaması oluyır yardımcı olursanız sevinirim
  CEVAPLA
 • Misafir Rahatlatıcı bitki öayı ver
  CEVAPLA
 • Misafir Bende 5. Sınıfım 12 yaşındayım dün regl oldum ve korkmadım fakat bende kanama az geliyor nedenini bilen varsa yazabilir misiniz
  CEVAPLA
 • Misafir Benim kardeşimde 5 onun kanamasıda az sadece pede rengini veriyor o kadar, korkmana gerek yok
  CEVAPLA
 • Misafir Bende dün ilk defa oldum.7. Sınıfım sınıfımdaki çoğu kişi hastalanmıştı. İlk defa olduğu için biraz ağladım.çünkü kapanmak istemiyordum. Ailem zorluyor. Fakat anneme söyleyince yavaş yavaş denememi istedi. Bide bende hiç aüt olmadı. Yanlış birşey mi acaba. Yani normal mi?
  CEVAPLA
 • Misafir Bende sır oyuzden olmak istemiyordum ama istediğim zaman kapanacam
  CEVAPLA
 • Misafir Kac gun olur
  CEVAPLA
 • Misafir 2 ila 8 gun arasi
  CEVAPLA
 • Misafir Ben bugün oldum bilinçliydim o yüzden çok korkmadım.Biraz endişe vardı içimde ama bazı yerleri okuduğumda (bunun gibi)endişem azaldı rahatladım bugün cumartesi sanırım bizim sınıftan kimse olmadı ama bilmiyorum
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 14 yaşındayım ve yaşıtlarım göre kısa boylu ve zayıfım ama şuan kilom iyi boyum kısa fakat bu beni üzmüyor benim gibi kısa olan birçok arkadaşım var sabah çok erken kalktım ve bir kaç olaydan dolayı ağladım sonra öğlen tuvalete gidince baktım hastalanıyorum aslında çok sevindim çünkü yaşıtlarım olunca ben olmayınca doğrusu üzülüyordum sonra hemen annemin yanına gittim ve dedim bende bahsur olduğu için kan gelebilir dedi bende biraz üzüldüm ama meğersem hastaymışım oturup atağa kalktığımda akıntı oluyor işte o zaman anladım mutluyum ama ayağa kalkamıyorum heme acilen ped takmam gerek...
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 13 buçuk yaşındayım regl olmadım sınıftaki tüm kızlar oldu sayılır 4 kız olmadık bilmiyorum 7. Sınıfa gidiyorum off canım çok sıkkın ne yapmalıyım
  CEVAPLA
 • Misafir Zamanla olursun merak etme, yarın ne olacağını bilemezsin
  CEVAPLA
 • Misafir Arkadaşlar korkmanıza gerçekten gerek yok bende 13 yaşındayım dün sabah 11 12 ivarlarında adet oldum annem telefon görüşmesi yaptığı için ablama söyledim ablamda benim orda yedek ped kum var ordan kullan dedi bende kullandım benden nedense orta kan geliyor yani ne çok ne az hemen pedi yerleştirdim çok tedirginim olmam diye ama oldum eğer ailenizden utanıyorsanız bu tür sitelerden yardım alın hadi hayırlı olsun hepimize ????
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 10 yaşındayım ayın 13nde adet oldum adetimi kuran kursunda gördüğüm için annem yanımda yoktu o yüzden biraz korkmuştum ama korkulacak bişe yokmuş benim adetim 5 gündür devam ediyo ama galiba 2 gün sonra adetim bitecek ve 1 ay sonra yine devam edecek ben pet kullanıyorum ve sakın sakın kornayın çünkü bu dağal bişe...
  CEVAPLA
 • Misafir 3 gün önce oldum 15 yaşıma basacam ve ilk olduğu için çok az geldi bu gün 4.günüm banyo yapmayı düşünüyorum acaba bir sıkıntı varmidir
  CEVAPLA
 • Misafir ben 14 yaşındayım bu haziran ayının 16 sinda akıntımın açık pembe gibi bir renk de idi sonra 17 si olunca rengi kırmızı oldu ve regl olduğumu anladım ben ve az ağrı ile geçiyor
  CEVAPLA
 • Misafir Çocuklar utanılacak bir durum değil adet olmak aksine normal bir şeydir olduğunuzda hemen annenize soyleyinki o size yardımcı olacaktır
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 13 yaşındayım regl olmadım arkadaçim benden 8 ay küçük ama o regl oldu ben olmadım çok merak ediyorum annemde bana bir şey anlatmıyor bu konu hakkında ne yapmalıyım
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 13 yaşındayım ve bu sabah saat 8 civarı adet olduğumu fark ettim hic korkmadim cunku eninde sonunda olacağını biliyordum brn ne yapacağımı bulmiyordum bu yüzden suyla yıkayıp ped koydum ve dogru yapmışım öyle yapmam gerekiyormuş nys bilgilendirme icin tşk (:
  CEVAPLA
 • Misafir Gusül abdesti falan alınıyor galiba doğru mu yani ilk defa adet olunca ben yapmam gerek gusül abdesti mi alayım?
  CEVAPLA
 • Misafir Ben 13 yaşındayım gece saat 11 olduğumu fark ettim kahverengiydi birazda kırmızıydı.hemen annem yatmadan söyledim o da peşlerinden getirdi temiz iç çamaşırı getirdi şu an saat 00:16 geçiyor adet i araştırıyordum bilginiz olsun direk annenize söyleyin iyi birşey en kötüsüne yarın okulum var ????neyse bulurum bir çare okuduğunuz için sağolun bb...
  CEVAPLA
 • Misafir Daha adet olmadım kız çocuğum ama ne demek olduğunu biliyorum endişe etmiyecek bisey yok bunda
  CEVAPLA
 • Misafir 11yaşındayım 10gunden beri atdetim bitmedi ilk adetim normalmi
  CEVAPLA
 • Misafir YA PANDEMİDE EVDEYKEN BN İŞİ OLMADI DERSHANE AÇILINCA OLDU AĞLICAM (ama ağrım yok şanslıyım:))
  CEVAPLA
 • Misafir Bugün oldum ve çok korkuyorum elim ayağım titriyor
  CEVAPLA
 • Misafir Çok rahatsızlık çekiyorum
  CEVAPLA
 • Misafir Bugün oldum ve çok az geliyor
  CEVAPLA
 • Misafir Aileme söylemeye utanıyorum ve bu konu hakkında hiçbir şey bilmiyorum daha fazla bilgi varsa paylaşırmısınız C:
  CEVAPLA

İnternet sitemizde kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak ve tercihlerinizi yönetmek için Çerez Politikası, daha fazla bilgi için Aydınlatma Metni sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Sitemizi kullanarak çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz.