Panik atak geçiren birine yardım etmenin 7 yolu
+ Sonra Oku

Panik atak geçiren birine yardım etmenin 7 yolu

İnsanların %13’ünden fazlası çok yoğun ve acı verici olabilen panik ataklara karşı hassastır. Peki, belirtiler nedir ve en iyi nasıl tepki verilir?

Kendinizi eğitin

Bu rahatsızlıktan sıkça sıkıntı çeken birini tanıyorsanız, bu durumu daha iyi anlamak faydalı olabilir. Hasta hissetme, titreme, kalp çarpıntısı, terleme, hızlı nefes alma gibi belirtiler dâhilinde gerçekleşen bu ataklar 5 ile 30 dakika arasında sürebilir. Bununla ilgili resmi kuruluşlar, zihinsel sağlık üzerine kurulmuş web siteleri gibi birçok yerden yardım alabilirsiniz.

 

Sakin kalın

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’ndeki resmi tavsiyesinde, Bath Üniversitesi’nden bir klinik psikoloji ve uygulamalı bilim profesörü “Kısa ve ani panik atak geçiriyorsanız, yanınızda bu durumun geçici olduğu konusunda içinizi rahatlatacak birisinin olmasında fayda var.” Bu ataktan sağ salim kurtulmak ve dikkat dağıtıcı şeyler aramamak önemlidir. Sadece sakin kalmak bile rahatlık sağlamanıza yardımcı olabilir.

 

Güven verici olun

Panik ataklar oldukça rahatsız edicidir. Hatta bazı insanlar bu hissi kalp krizi geçirmeye ya da ölmeye benzetirler. Atak geçiren birinin, aslında tehlikede olmadığına dair içini rahatlatmak önemlidir. Vücudun savaşmaya ya da kaçmaya dair belirtileri genelde 10 dakika içerisinde zirveye ulaşır.

 

 

Derin nefes almaya teşvik edin

Kişiyi yavaş ve derin nefes almaya teşvik edin. Yüksek sesle sayı saydırın ya da kolunuzu sakince aşağı yukarı hareket ettirirken izlemesini önerin. Ulusal Sağlık Servisi, sakince nefes alma egzersizlerine yönelik kılavuzlar da yayınlıyor.

 

İlgisiz görünmemeye dikkat edin

Sizin “Panik yok” demeniz iyi niyetli olabilir ancak bazı ifadeler niyetinizi net olarak aktarmıyor olabilir. Bu yüzden potansiyel olarak küçümseyen dil ve ifadelerden kaçınmaya çalışın. Panik atakları küçümsemeyin, onlar yaşayabileceğiniz en yoğun deneyimlerden biri.

 

Odaklanma egzersizleri deneyin

Panik atakların belirtilerinden biri, gerçekdışı ya da hayattan kopuk hissetmektir. Odaklanma teknikleri ya da yaşadığımız ana bağlı hissetmenin diğer yolları etkili olabilir. Bir battaniyenin dokusunu hissetmeye, güçlü bir kokuyu koklamaya ya da ayaklarınız üstünde tepinmeye odaklanın.

 

Neye ihtiyaçları olduğunu sorun

İnsanlar panik ataktan sonra kendilerini bitkin hissederler. Onlara nazikçe su ya da yiyecek isteyip istemediklerini sorun. (Alkol gibi, kafein de en çok kaçınılması gerekenler arasındadır.) Titreyebilir veya sıcaktan bunalabilirler. Sonraki bir noktada, iyi ve normal hissetmeye başladıklarında, atak sırasında veya sonrasında onlara neyin yardımcı olabileceğini sorabilirsiniz.

 

Kaynak

 

 

Yorum yaz