Damla Çeliktaban Diğer Yazıları Yazar Kimdir

Arızan bazen gücündür...

 

Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, kedilerin konuşabildiği, postacıların çocukları koruduğu, yeterince isteyen yaşlı teyzelerin uçabildiği bir dünyada Frida ismindeki bir çocuğu; o çocuğun önce zayıflık sonra güç olan farklılığını anlatıyor Christine Nöstlinger.

 

Frida alev kırmızısı saçlarından hep çok çekmiştir. Sokakta oynadığı çocuklar saçlarıyla dalga geçerler, Frida saçlarını kesmeyi dener. saçlar hızla yeninden uzarlar.

 

Okulda çocuklar kırmızı saçları yüzünden ona türlü zorbalıklar yaparlar. Frida farklı farklı şekillerde kendini korumayı dener ama bir türlü başarılı olamaz.

 

Hem, o istememiştir ki kırmızı saçlı doğmayı. 

 

Frida bir gün birlikte yaşadığı "Kedi" adındaki kediden; hiç yerinden kalkmadan sürekli örgü ören ve bir kitabın hep aynı sayfasına bakan yaşlı teyzesinin de çocukken kırmızı saçları yüzünden sıkıntı çektiğini ve buna bir çözüm yolu bulmanın o kadar da zor olmadığını öğrenir. 

 

"Kızıla kızıla çıt çıt, alev alev yakarık" dediğinde o güne kadar hep alay konusu olan kıpkırmızı saçlarınız gerçekten alev alabileceklerini ve hatta o saçlar sayesinde şahane bir ülkeye uçabileceğini de öğrenir...

 

Peki bu bilgiyle hayatı nasıl değişecektir? 

 

 

Gunışığı Kitaplığı tarafından yayınlanan Alev Saçlı Çocuk kesinlikle okunmaya, üzerinde düşünmeye, hatırlamaya değer bir eser.

 

Çocuk kitaplarının mesaj verme derdinde olmayanları öyle güzeller, öyle lezzetli ve iç açıcılar ki...

 

Edebiyatın iyileştirici, kanatlandırıcı, kapsayıcı dünyasını bedenlendiriyor bu hikayede.

Oh!

 

Yorum yaz