Kocişkomun soyadı

Ülkenin bir milli meselesi halloldu ve Alişan'ı nihayet evlendirdik geçtiğimiz hafta sonu. Aynı saatlerde 3 Adam grubundan İbrahim'in de düğünü varmış.

 

Şarkıcı türkücü tayfası Alişan'ın düğününde halay çekerken, oyuncular ise İbrahim'in düğününden story atıyorlardı.

 

Türk sanat ve sepet camiasını ayrı cephelerde buluşturan bu düğünlerin tek bir özellikleri var aslında: Gelin hanımların, daha imzanın mürekkebi kurumadan, nikah memuru evine varmadan Instagram'da soy isimlerini değiştirmeleri... Bu kadar mı hevesliydiniz ya, 24 saat geçseydi bari.

 

 

Gelin hanımlar bu kadar coşkulu olunca bize de eğlenicek iş çıktı tabi. Atmaca gibi hiçbi fırsatı çevirmediğimden hemen geçtim dalgamı.

 

Gelen mesaj ve tepkiler ülkemin kadınının özeti gibiydi, izninizle onlara değineceğim biraz:

 

"İbrahim'in sevgilisi 11 yıl bekledi, o haketti!!"

 

En çok bu mesaj geldi. İbrahim Büyükak ve sevgilisi neredeyse çocukluktan beri sevgililermiş, 11 yıllık ilişki sonucu evlenmişler ve gelen mesajlara göre kız bu değişimi "hak etmiş..." Kim neyi hak ediyo ya, belki beklemeyi, doğru zamanı kendileri istediler, belki gerçekten 24 saat geçmeden eski soyadının yanına ekleyecek kadar çok seviyor. Ama bizim kadınların mantığı beklemek = hak etmek. Belki kız evlenmek istemedi? Adamın soyadını ve evlenmeyi lütfettiği şeklinde bi algı var gelen mesajlarda ve zihniyetlerinde.

 

Eski soyadını silmeyip ikinci soyadı olarak alması yine bi derece..

 

Ama Buse Varol, Instagram'daki adıyla Buse Warol'a ne demeli??

 

Alişan bile kendi soyadını kullanmıyorken bu neyin acelesi ya?? Üstelik ikinci soy isim olarak değil, direk kendininkinden vazgeçerek tamamen kocişinin Tektaş'ı oluverdi... Hem de sonraki tescil işaretiyle. Valla ne içiyosanız aynısından istiyorum.

 

Bu kadar acele ve köklü bi değişim olunca bunca yıldır içinde yaşadığı kimlikten, ailesinden bi derdi mi vardı diyor insan? Aman banane ya oturduk Alişan'ın karısının haldır haldır soyadı değiştirmesini konuşuyoruz.

 

Tam olarak banane de diyemiyorum çünkü o kadar göz önündeler, -ne yazık ki- o kadar çok insana örnek oluyorlar ki, bunları görüp evlenene kadar asla birey olamayan, evlendikten sonra kocişkosunun bitanesi, çocuk yapınca İlaydasu'nun annesi olarak kadınlarla doluyor ortalık sonra.

 

Yapmayın annem, etmeyin annem, sizi siz yapan kocanızın soyadı, arabası, maaşı değil sizsiniz!

 

 

Yorum yaz

  • Misafir 2018-08-30 18:02:25

    Süper bi yazı ✍️ ????????????

  • Misafir 2018-08-18 08:19:19

    Bunlar hep evde kalma sendromları sanırım???? ne yapıcaklardı soyadlarını degıstırmeyıp? Aradan 2 gun gecip degıstırse en marjınal mı olucaklardı. Bırakın bu acık arama olayını. Kadın evlenmıs ıster eskı soyadıyla kullanır ıster esının soyadını alır ıster dugunundeyken degıstırır ısterse 2 3 gun sonra

  • Misafir 2018-05-15 16:40:39

    burcu esmersoy’un daha ülkeye dönmeden değiştirdiği soyadı....