Athena - Ses ediyorum

Günün konusu Athena’nın yeni klibi "Ses Etme". Birkaç gün içinde yüzlerce izlenmeye ulaşmış bir klibi alkışlamaktan çok çözümleme derdindeyim.


Pozitif iş yapayım derken hedefi şaşırmak tam olarak bu olsa gerek! Drag Queen’leri Şahin araba önünde dans ederken göstermek ve sonunda dayak yiyip “gülümseyerek” yerden kaldırmak da neyin nesi? Siz neden bahsediyorsunuz? Klibini yayınladığın ülkede translar yakılarak öldürülüyor. Tecavüze uğrayıp, sağ kaldıklarına şükrediyorlar.


Farkındalık yaratmak güzel bir durum elbette. Fakat durumu bu kadar yüzeysel ve sadece görsel “şenlik” açısından değerlendirmek ne kadar doğru? Rengarenk bir ortamda drag queenleri dans ederken göstermek, bol ışıklı, danslı, öpüşmeli flörtlü… Demezler mi adama “senin ülkende şort giydi diye kadın tekmeliyorlar.” Bir şeyler anlatmak istemişsin belli, fakat kitle analizi de mi yapmıyorsun? Ülkende yaşanan olaylara bu kadar mı uzaksın? Bu gibi bir klibin saldırılar için haklı gerekçe yaratabileceğini bilmiyor musun?


Bilmiyorsan söyleyeyim: Trans cinayetine cezai indirim uygulanıyor. Saldırgan duruşmada "Yolda yürürken beni elledi. Bana laf attı. Tahrik etti. Bu yüzden ben de saldırdım ve öldürdüm" dediğinde minimum 5 yıl indirim alıyor...


LGBT bireylere saldırmaktan bir an olsun geri kalmayan, klipte bolca gösterilen “barzo” abilere saldırılarını meşru kılabilecek binlerce görüntü veriyorsunuz.


Sokakta gördüğü her eşcinseli, transı zihnine kodladığı bu görüntülerle birleştirip delirebileceğini bilmiyor musunuz?


Bunu izleyen adam için görüntüler fazla radikal. Dediğim gibi şort giyeni tekmeliyor... Saldırısını kendince haklı kılabileceği her türlü malzemeyi ona sunup ardından “ben farkındalık yarattım” diyemezsin özetle.


Çok bi’şey yapmak istiyorsanız yakılarak öldürülen Kader’in hikayesini çekseydiniz. Emin olun aynı şekilde izlenirdi. Yine ses getirirdi.


İşin özeti kaş yapayım derken göz çıkardınız. Görüntüler güzel mi? Çok çok güzel. Mekanlar, oyuncular harika... Da yok! Hikaye hassas…


Sokakta saldırıya uğrayan transın yerden kalkıp annesine sarılacağını “bunu da atlatırız, boşver” tavrı sergilemeyeceğini 3. sayfa haberlerinden gayet iyi biliyoruz.


Şahin arabayla Şişli - Harbiye yolunda duran abileri uzaktan çekseydiniz de durumu öyle anlasalardı. Dövüp, öldürdükleri insanların önünde kuyruk olduklarını, adeta mal kabul günü beklercesine mahalleden arkadaşlarla trans avına çıktıklarını gösterseydiniz.


Klibin Youtube sayfasındaki yorum kısmı kapalı ayrıca. Küfür, hakaret görmeyelim diye mi kapanmış? Bence görelim. görsünler. Öyle yaldızlı kaftana sarıp sarmalamakla olmuyor bu işler...


Bir de Orhan Atasoy - Gemiler klibi var. Durumun 90’larda nasıl sanatla ve sanatçının sansasyon ihtiyacını hissettirmeden anlatılacağına örnektir…
Facebook Yorumları

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
 • Misafir eksik olmuş.. satırlara sağmamış.. ogggk
  CEVAPLA
 • Misafir bos bos konusmussun
  CEVAPLA
 • Misafir bulunduğu yere onun bunun torpiliyle gelmiş ahmak türk kızı !
  CEVAPLA
 • Misafir yazar burada ben aslında pek bişey bilmiyorum ama işim icabı bişeyler yazmam gerekiyodu demek istemiş. konuya çok uzak olduğunuz çok açık. keşke hiç yazmasaymışsınız.
  CEVAPLA
 • Misafir vakit kaybı bir eleştiri. kim veriyor bunların eline bu kalemleri de köşeleri de anlamıyorum.
  CEVAPLA
 • Misafir Boş konuşmuşssun çok ... Olmayanı değil olanı göstermiş adam bravo athena . Şimdiye kadar izlediğim en iyi türk klibi
  CEVAPLA
 • Misafir Bence harika bir klip ... Şimdiye kadar gördüğüm izlediğim en iyi klip ve ülkemizde transların nelere maruz kaldığını ne zorluklar yaşadığını anlatmış ... Olmayanı değil olanı göstermiş ...
  CEVAPLA
 • Misafir Gullüm atmak, yaşam enerjisini yeniden kazanmak anlamına geliyor. Bazen ailemizle, bazen devletle bazen de en yakın arkadaşımızla sorun yaşıyoruz. Hakarete maruz kalıyor, şiddete uğruyoruz. Yeniden kendini yaratmak, bu kadar olumsuzluktan kopabilmek için kahkaha atmak ve tüm bu sorunlardan sıyrılmak gerekiyor. Yönünü başka yere çevirmek, kahkaha atmak, eğlenmek bunlar bizim gullüm kültürümüz. Video da aslında trans bireylerin, ibnelerin, dönmelerin bildiği bir kültürü içeriyor. Gullüm dediğimiz şey aslında videonun sonunda transın ve annesinin beraber kahkaha atmasıyla da kendini gösteriyor....
  CEVAPLA
 • Misafir Gerçekten bu kadar saçma ve bu kadar boş bir eleştiri daha okumadım hiç. Diyorsunuz ya ülkendeki insan zihniyeti belli diye evet belli ve bu yüzden yüzeysel alabilmişler konuyu. Tecavüzden infazlardan bahsediyorsun. Bu bir klip, bu bir film değil.
  CEVAPLA
 • Misafir pardon ama biraz saçmalamışsınız. athena'yı çok sevmem diyerek başlıyorum: o zaman etek giymeyi de bırakın efenim çünkü sen etek giyince de bir şekilde güç alıyorlar sana sataşmak için, laf atmak için, pis gözlerle bakmak için öyle değil mi? şimdi ne yapalım yani milletçe? pardon ama yazar kişisi! sizin sanırım hayatınızda kaygılarınız var insanlara karşı! böyle yaparsam böyle yaparlar diye! bu klip yayınlanırsa barzoların sokağa dökülüp homoseksüel avına falan çıkacağnı mı sanıyorsun? böyle şeyler ne kadar göz önünde olursa o kadar aşarız, o kadar çıkarız bu çıkmazdan.
  CEVAPLA
 • Misafir tşekkürler pınar, benim gibilerin düşüncelerini dile getirdiğiniz için teşekkürler. herkes yaptığı eylemleri kritize etmeli sadece athena deyil
  CEVAPLA
 • Misafir Yazıda klibin translara şiddeti artıracağını söylemişsiniz. Ben de tam olarak böyle yazıların şiddeti artıracağını meşrulaştıracağını düşünüyorum. Özgecan katledildiğinde çokça yapılan masumdu tartışmasını hatırlattı bana bu yazı. Sanki mini etek giyip, kırmızı ruj sürerek dışarı çıkmış olsa ölmeyi hak edermiş gibi. Kuşkusuz bu ülkede pek çokları böyle düşünebilir. Ancak bu yazının verdiği mesaj 'ellerine malzeme vermek' lafıyla zaten verilecek malzeme bu şiddeti haklı çıkaracak koşullar varmış hissi uyandırıyor. Bu klibin tüm bunlardan bağımsız eleştirecek çok noktası var ancak yazıyı bu...
  CEVAPLA
 • Misafir bayagi bayagi klibi anlamamis.
  CEVAPLA
 • Misafir Yüzeysel de olsa gotleri yemiş bir işe kalkışmışlar..
  CEVAPLA
 • Misafir sadece yazmak olmak için yazmış ve gerçekten boş konuşmuşsunuz pınar hnm...
  CEVAPLA
 • Misafir Yazı olmamış anacım. Senin ülkende şortlu dayak yiyorsa translardam önce onu mu gösterelim yani. Ya da translar cinsyete kurban gidiyorsa klipte mutlaka cinayet mi olmalıydı?
  CEVAPLA
 • Misafir Siz ne yaptiniz... ??? TEŞEKKURLER ATENA
  CEVAPLA
 • Misafir Siz klibi anlamamış olabilirmisiniz eleştirinize saygım var da bu sayfada jöşe yazarı olduğunuza göre eleştiri kabiliyetiniz bakış açınız olmalı ama yaptığınız eleştiri , eleştirimi diğe bir dönün bakın yazınızı paylaşmadan bir okusaydınız AYRICA klibi bence bir 5-6 defa daha izleyin derim ;)
  CEVAPLA
 • Misafir her cümlenin altı o kadar boş ki. vakit kaybısın.
  CEVAPLA
 • Misafir ilk cümleden sonra bu yazıyı ciddiye alamayacağımı anladım. popüler olan bir klibin "yüzlerce" kez izlendiğini sanan bir köşe yazarı olur mu hiç? bulunduğu yeri zerre kadar hak etmeyen bir yazar söz konusuysa oluyormuş demek ki. yazıyı okuyarak harcadığımız zamana yazık. yazının devamı daha da fena. arkadaşlar, boşaltın bu sayfayı, ilgi göstermeyelim bu arkadaşa
  CEVAPLA
 • Misafir Pinar hanim, bence klip degil de siz biraz ulke gercekliginden uzak bir is yapmissiniz bu yaziyla. Ayrica yazinizdaki yaklasim cokca oportunizm kokuyor.
  CEVAPLA
 • Misafir Sen çekseydin kız. Haksızlık etmişler sana çektirmemişler. Yazık.
  CEVAPLA
 • Misafir Belli ki siz şiddete tepki vermek değil tanık olmak istiyorsunuz. Belli ki pornografik bir şiddeti izlemek sizi tatmin edebilirdi ancak. Dövülüp tartaklanmasaydı, yakılsaydı, suratına asit atılsaydı, işkence edilseydi istiyorsunuz. Sizin zihniyetinizde yapımları Mahsun Kırmızıgül çekiyor.
  CEVAPLA
 • Misafir merhaba pinar, bu kadar acele etme. bırak koyver tadını çıkart. kasma lütfen insanları.
  CEVAPLA
 • Misafir Ona sanat buna hassas, yahu neye gore kime gore sanat? Sanat elestirmenimisiniz? Hassas diyerek mevzuya comak sokmakta neyin nesi? Ayrica sort giyeni tekmeleme ornegi ne kadar cirkin ve dar kalip.
  CEVAPLA
 • Misafir Tam daha ne fazla saçmalayamazsın diyorum bir sonraki satırda kendini aşıyorsun
  CEVAPLA
 • Misafir ? Şaka mısınız
  CEVAPLA
 • Misafir Klip bircok defa karsima cikti her gordugumde başımı vurup ben mi yanlış anlıyorum diye etrafıma bakınıyordum. TEŞEKKÜR ederim yazınızla hislerime tercuman olduğunuz için.
  CEVAPLA
 • Misafir Şimdi bu yazı ne ? Kime ne faydası var ? Farkındalık farkındalık demişsiniz ancak hiç bir şeyin farkında olmadığınız gibi bi de algı düzeyinizde bir sorun yada frekansınızda bir cızırtı var . tamamen vakit kaybı bir yazı
  CEVAPLA
 • Misafir ayrıca fikrin alındığı yani çalındığı orjinal klip budur : https://youtu.be/jflcpya3nlk
  CEVAPLA
 • Misafir Bu durumda kimseye malzeme vermeyelim diye kendimiz olmaktan mi vazgecelim? Tekmelenmemek icin sort da giymeyelim hatta! Siz ne yazdiginizin farkinda misiniz? Mahkemeler bazi nedenleri one surerek indirim yapiyor diye lgbt insanlar kendileri olduklari gibi sokaga da cikmasinlaf oyle mi?
  CEVAPLA
 • Misafir ağzınızaa sağlık, eleştiriniz çok seviyeli ve yerinde olmuş. bu eğitimli ve bireysel farkındalık bakış açısıdır ve ayrıca öyle ayarında yazmış ki hiç sivri ok yönlendirmemiş bence, fikrini daha iyi açıklayamazdı. teşekkürler sana
  CEVAPLA
 • Misafir pınar hanım uzun uzun yazmıştım bişi oldu silindi tekrar yazmaya üşendim şimdi. kısa geçeceğim. yapan yapar yapamayan eleştirir hesabı boş boş konuşmuşsunuz. destek olmadığınız şeyler bari köstek olmayınız. (not: facebook sayfanızda ki yaltakçıların yorumlarını değil burada yazanları ciddiye alın ki ne kadar boş olduğunuzun farkına varın)
  CEVAPLA
 • Misafir athena'nın suçu. sana mı kaldı sosyal mesaj vermek. yaptığını da beğenmezler böyle. hiç yapmasan kimsenin aklına bile gelmezdi mesela. aman birbirimizi nasıl beğenmesek bohemliği... yazık. tebrikler athena! iyi ki varsınız.
  CEVAPLA
 • Misafir bu adimi atabilecek cok az insan var ben begendim bravo athena ya.
  CEVAPLA
 • Misafir esas sansasyon yaratmak isteyen siz olmussunuz.. biraz onyargisiz elestirme ihtiyaci gutmeden izleyn braz taktir etmeyi ogrenin artik
  CEVAPLA
 • Misafir peki sana adamlar müzisyen, belgesel yapımcısı değil demezler mi? anlamıyorum bu yapılan işleri hemen aşağı çekmeye çalışanları (yoksa amaç herkesin iyi dediğine tu kaka diyerek prim yapmak mı?)
  CEVAPLA
 • Misafir siz bundan sonra "bu ülkede şort giyeni dövüyorlar" mentalitesine göre yaşayacaksanız, buyurun beri gelin. eleştirmeye doyamıyorum yazınızı, yazık size bu statüyü vermişler.
  CEVAPLA
 • Misafir verdiğiniz örnekteki teoman bestesi şarkıyla türkiyedeki lgbt toplumunun alakası yok asıl, sırf dikkat çekmek için kullanılmış trans unsuru. bu yaralara dokunmak isteseydi daha içsel bir şarkı besteler bu klibi çekerdi adam. hadi allaşkına.
  CEVAPLA
 • Misafir ve şahin önünde dans ederken yüzlerinde vurgulanan ifade başka bir iş yapamadıklarının, toplumda başka yer bulamadıklarının yüz bulmuş hali; obje olarak kullanılmamış hiçbir beden bu klipte. siz çok yanlış gelmişsiniz, haydi demet akalın çözümleyin.
  CEVAPLA
 • Misafir siz çözümlediğinizi sanarak eleştirmek adına izlediğiniz bu klipte ana mesajı kaçırmışsınız.bahsettiğiniz tecavüze uğrayıp da öldürülmediği için sevinen trans bireyle klibin sonundaki dayak yiyip öldürülmeyen bireyin gülümsemesi aynı frekansta; bunu anlatmaları için tecavüz mü göstersinler isterdiniz? asıl kader'in yanan bedenini gösterselerdi hassaslaşmaz mıydık? klipteki birçok sembolik sahneyi kaçırmışsınız. o kuyrukta bekleyen adamlarla klip boyunca translara ağzının suyu akan adamlar aynı frekansta.
  CEVAPLA
 • Misafir pes yani! ne yapsaydı? tecavüz sahnesi ekleyip ardına canlı canlı yakma efekti koyup dehşet mi saçsaydı klipte? zaten yeterince insanı acıtan kareler ve gerçekler var. dozunda yapılmış ve dikkat çekmeyi de başarmış. ülkede yaşanan tüm sıkıntıları konu edecek bir klip çekselerdi adı zaten klip değil belgesel olurdu zira liste çok uzun. sırf eleştirmek için eleştirmişsiniz. keşke eleştirmeseydiniz de burası eskiden olduğu gibi dutluk olarak kalsaydı!
  CEVAPLA
 • Misafir Ne oldu şimdi bir klibin çözümlemesini klavyenizle yapmış mı oldunuz . Bu kadarını çekmek , düşünmek bile bir mucize sayılırken , başka nasıl anlatmalıyız size . Ne kadar sığ ve basit bir yazı yazdığınızı size söyleyen yok galiba . Nasıl yazar olduğunuzu anlatan bir yazı olmuş . halt etmişsiniz
  CEVAPLA
 • Misafir Sirf elestirmis olmak icin luzumsuz laf kalabaligi yapmissiniz
  CEVAPLA
 • Misafir Yazık size, Pınar Aksu! Bu nasıl sığ bir bakış açısı. Sadece yazı yazabildiğiniz bir köşeniz var diye klibin detaylarına inip yalandan çözümlemeler yapmanıza hiç gerek yok! Türkiye gibi bir gerçeklikte, böyle bir konuyu klibe konu etmek bile, LGBT toplumuna paha biçilemez bir destektir.
  CEVAPLA
 • Misafir ülke öyle bir halde ki böyle bir klip çekilip yayınlanabiliyor oluşu bile yüreklere su serpiyor,herkes tarafından paylaşılıp umut oluyor
  CEVAPLA
 • Misafir En azından diğer sanatçılar gibi beş on tane bikinili kadın alıp altından üstünden geçip saçma salak hareketler ve görüntülerle klip çekmemişler
  CEVAPLA
 • Misafir kaldı ki klip yoruma kapatıldı ama burda da yazılan yorumlar onaydan geçiyor aradaki fark ne?
  CEVAPLA
 • Misafir bu mantaliteyle bakıldığı zaman o vakit kadınlar artık şort, etek giymesin pantolon giysinler.. trans yakılarak öldürüldü sesimizi çıkarmayalım eşcinsellik köt şeydir diyip susalım.. tecavüzler olsun onlar yapmış elden ne gelir diyelim.. böyle baktığımızda susalım hiç bir şey yapmayalım, oturup sadece susalım mı? adamlar en azından bir konuda da olsa dikkat çekmek, bir şekilde destek olmak istemişler ama bizim ülkemizde haklı olgular yerilir, eleştirilir.. belki çalmış belki çırpmış ama yapmışlar ve sonuna kadar da destekliyorum..
  CEVAPLA
 • Misafir Ülkenin tüm cinsel sorunlarını ele alıcak bir klip çekmeye çalışsalar ohoo klip olmaz o dizi falan belki adamlar bir yere dikkat çekmeye çalışmışlar ne yapsalardı tecavüz edilen trans bireyler mi olsaydı klipte zaten bu klibi anlayanlar anladı siz de ancak eleştirin
  CEVAPLA
 • Misafir bugimen'in şubat ayında yayınlanan klibinden esinlenilmiştir. 1.02'den izleyin: https://www.youtube.com/watch?v=wyo8whrj8te ayrıca hali hazırda grup, klipte ve konserlerinde, albümdeki şarkılarını ağızlarından yazdıkları; eşcinsel cinayetleri, çocuk gelinler, obezite, savaş ve hayvan hakları ile ilgili hikayelerin karakterini canlandırıyorlar... kısaca bu ve dahası önceden yapılmış bir iş.
  CEVAPLA
 • Misafir en azından bir şey yapmaya çalışmışlar bu hassas konuda. sizler eleştirmek yerine destek verseniz daha iyi olabilir dünya. ama elbet bir şey bulup,karalamayı iyi beceriyorsunuz. onlar bu sekilde bulmus bu temada ilerlemişler. çok biliyosan sen çek kardeşim. sen anlat kafandakileri.. öyle yazmak,çizmekle olmuyor o işler. uygulamaya geç yazdıklarını söylediklerini o zaman görelim..
  CEVAPLA

İnternet sitemizde kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak ve tercihlerinizi yönetmek için Çerez Politikası, daha fazla bilgi için Aydınlatma Metni sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Sitemizi kullanarak çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz.